Kierowca
06.12.2017


1.Zadbaj o samochód

Zadbaj o stan podwozia samochodu: geometrię zawieszenia, hamulce i amortyzatory. Każdy z tych elementów, jeśli działa nieprawidłowo, wydłuża drogę hamowania, generuje niebezpieczne uślizgi oraz pogarsza komfort prowadzenia samochodu.


2.Dziecko w foteliku. Czy jest dobrze zapięte?


 

Twoje dziecko powinno jeździć w prawidłowo dobranym i dobrze umocowanym foteliku, a także być w nim mocno zapięte. Według amerykańskich badań prawidłowo wykorzystany fotelik znacznie zmniejsza ryzyko śmierci dziecka w wypadku: do końca pierwszego roku życia aż o 71 proc., a od pierwszego roku życia do 4 lat - o 54 proc. W przypadku dzieci w wieku do 23. miesiąca życia fotelik służący do przewożenia ich tyłem do kierunku jazdy działa do 5 razy skuteczniej niż fotelik, w którym dziecko podróżuje przodem do kierunku jazdy. Pamiętaj, żeby fotelik był prawidłowo (bez luzu!) przypięty do fotela samochodu (dotyczy to fotelików z własnymi pasami bezpieczeństwa). Dziecko musi być zawsze przypięte ciasno do fotelika - oznacza to mniej komfortu, ale zdecydowanie więcej bezpieczeństwa.



3.Telefon w samochodzie - nie nadużywaj!

 

W miarę możliwości nie używaj telefonu w samochodzie. Jeśli jest to konieczne, zadbaj o wygodny w obsłudze, dobrze działający zestaw głośnomówiący. Nie nadużywaj go jednak - sama rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu angażuje mózg i rozprasza. Podczas prowadzenia samochodu nie odczytuj SMS-ów i e-maili ani nie odpisuj na nie.

 

 4.Mądrze korzystaj z nawigacji

 

Bezpieczny kierowca ustawia nawigację, zanim wyruszy w podróż - nie rób tego podczas jazdy!  Inna kwestia to korzystanie z nawigacji w nocy - jaskrawy ekran oślepia kierowcę, co sprawia, że gorzej widzi on drogę. Z tego samego powodu warto ściemnić albo wyłączyć ekran na konsoli środkowej auta.

 

5.Popraw widoczność

 

Wymień żarówki i ustaw reflektory (ważne jest zachowanie tej kolejności). Umyj przednią szybę - zarówno z zewnątrz, jak i od środka - żeby w nocy nie być narażonym na oślepienie. Umyj także boczne szyby, żeby lepiej widzieć otoczenie i odbicia w lusterkach. Wyczyść też same lusterka. Pamiętaj, że podczas jazdy w czasie opadów śniegu reflektory auta brudzą się, co powoduje drastyczny spadek ich skuteczności. Jeśli trzeba, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, żeby je przetrzeć.

 


6. Czy masz dobre opony?



 

Upewnij się, że masz odpowiednie opony. Odpowiednie, czyli, po pierwsze, dostosowane do warunków (zimą - zimowe, latem - letnie), po drugie, w dobrym stanie.

Regularnie sprawdzaj zużycie bieżnika i w razie potrzeby wymień opony w odpowiednim czasie przed osiągnięciem minimalnej dopuszczalnej przez przepisy głębokości bieżnika 1,6 mm.

 
7.Zapnij pasy. Czy wiesz, jak to zrobić?


Zapiąć pasy? Nic prostszego! Zapiąć to jedno, a silnie dociągnąć, żeby zredukować ich luz - to drugie. Pasy bezpieczeństwa ściśle współpracują z pirotechnicznymi zabezpieczeniami w samochodzie. Pełną skuteczność mają tylko wtedy, gdy są mocno dociągnięte - im mniej luzu, tym lepiej. Samochody klasy premium są coraz częściej wyposażane w systemy dociągające pasy - po kilkudziesięciu sekundach od ich zapięcia albo tuż po rozpoczęciu jazdy, a także w sytuacji, gdy ma miejsce gwałtowny manewr, np. ostre hamowanie. W autach bez takiego wyposażenia bezpieczny kierowca i pasażerowie powinni sami starannie dociągnąć pasy po ich zapięciu.

8.Na naukę nigdy nie jest za późno!

Jakkolwiek to zabrzmi: naucz się jeździć. Bezpieczny kierowca to taki, który wie, co dzieje się z samochodem w ekstremalnej sytuacji. Nawet jednodniowy kurs doskonalenia jazdy, na którym kierowcy uczą się awaryjnego hamowania i omijania przeszkód, czyni z nich drogową elitę. Jeśli nie masz możliwości wzięcia udziału w takim kursie, w bezpiecznym miejscu sprawdź, jak zachowuje się auto, gdy na śniegu wciśniesz hamulec do oporu. Sprawdź też, czy w czasie awaryjnego hamowania potrafisz wykonać jakikolwiek manewr.

 

 9. Nie widzę - nie jadę

każdy ma sokoli wzrok i pewnie się czuje w trudnych warunkach. Każdy może jednak być bezpiecznym kierowcą, jeśli tylko dostosuje prędkość do (wszelkich) warunków jazdy. Warto stosować zasady: „nie widzę - nie jadę”, a także „boję się, więc zwalniam”. 

 
10.W podróży rób przerwy

Nie prowadź samochodu przez wiele godzin bez przerwy. Specjaliści zalecają robienie krótkich postojów co 2 godziny, nie bez powodu też coraz więcej aut wyposaża się w układy kontrolujące zmęczenie kierowcy. Jeśli podróżujesz w nocy i czujesz senność, zamiast kolejnej kawy wybierz 20-minutową drzemkę, a potem krótką gimnastykę - to naprawdę pomaga!