POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Franek, urodził się w 2026.
Lili, urodziła się w 2024.

Przeżyli ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Tanie opony: ile można stracić?

Tanie opony na półce w sklepie czy na zdjęciu w Internecie wyglądają niemal identycznie jak drogie: są okrągłe, gumowe, czarne... Dodatkowo do wyboru tanich opon zachęca w wielu wypadkach etykieta, z której wynika, że w hamowaniu na mokrej nawierzchni tania opona jest tak samo dobra jak droga, a ponadto stawia zbliżone opory toczenia i nie jest głośna. Brać? Niekoniecznie...

  • Zaletą opon klasy premium jest wszechstronność - dotyczy to przede wszystkim opon zimowych
  • Tanie opony zimowe, które są skuteczne na mokrej nawierzchni, prezentują często niskie osiągi na śniegu - i odwrotnie

Jak rozpoznać, że jedziemy na gorszych oponach? Czasem nie jest to aż tak oczywiste: samochód jedzie, skręca i hamuje, a w kieszeni zostało nam kilkaset złotych. To możliwe. Łatwo jest wyprodukować opony zimowe, które mają świetne właściwości na śniegu kosztem osiągów w każdej innej sytuacji, podobnie jak łatwo jest wyprodukować oponę hamującą przyzwoicie na mokrej nawierzchni, ale mającą słabe osiągi na śniegu. Prawdziwą sztuką jest zaoferowanie opon, które są dobre i na mokrej nawierzchni, i na śniegu, a jednocześnie zapewniają stabilność przy wysokich prędkościach na suchym asfalcie lub betonie. Może więc się zdarzyć, że obok siebie w sklepie leżą opony, które mają zbliżone lub takie same osiągi zaznaczone na dołączonych do nich etykietach, i być może nawet te opony będą po montażu na kołach zachowywać się podobnie... do pierwszego śniegu! Wtedy może się okazać, że zamiast skutecznie wytracać prędkość, gdy to niezbędne, samochód jedzie jak na sankach, a różnica w drodze hamowania z prędkości 50 km/h wynosi kilkanaście metrów. Żeby było jasne: etykiety opon zimowych zawierają te same informacje co etykiety opon letnich - o osiągach śniegowych nie ma w nich nic.

Zobacz wideo ekspertów


Tanie opony dobre na śniegu, ale...

Tanie opony zimowe często jednak są bardzo dobrymi oponami śniegowymi i w konkurencjach typowo zimowych wygrywają z oponami klasy premium. Tyle że śnieg na drodze nie zdarza się aż tak często. Z reguły zanim docenimy właściwości zimowe nowych opon, musimy pokonać wiele kilometrów w bardzo różnych warunkach: na nawierzchni suchej, mokrej, czasem lekko oblodzonej, przy 20 stopniach Celsjusza i przy 5-stopniowym mrozie. Zwłaszcza gdy tanie, kiepskie opony założymy do auta z mocnym silnikiem, często już przy pierwszym deszczu żałujemy zaoszczędzenia kilkuset złotych na komplecie opon (często jest to oszczędność o wiele mniejsza). Podstawowy, najtrudniejszy do pogodzenia konflikt związany z oponami zimowymi to zapewnienie dobrych właściwości śniegowych i przyczepności na mokrym asfalcie. Dlatego bardzo wiele, można nawet powiedzieć, że zdecydowana większość tanich opon jest dobra albo w deszczu, albo na śniegu - albo, albo.

Tanie opony: zużycie i zmiana osiągów w czasieCo szczególnie warto podkreślić, to fakt, że w miarę zużywania się bieżnika opony zmieniają się jej osiągi: im wyższy bieżnik, tym opona jest bardziej zimowa, im bieżnik staje się płytszy, tym właściwości zimowe opony przesuwają się w kierunku opon letnich. Zmiana osiągów może mieć przy tym różną dynamikę - wiele opon zimowych już po kilkunastu tysiącach kilometrów przestaje być oponami zimowymi! Producenci opon z wyższej półki dbają o to, by zmiany charakterystyki opon wraz z obniżaniem się bieżnika były możliwie powolne. Inna rzecz to zresztą tempo ścierania się bieżnika wraz z pokonywaniem kolejnych tysięcy kilometrów: im lepsza mieszanka, tym bardziej odporna na zużycie.

Tanie opony: inne możliwe niespodziankiReasumując: osiągi opon klasy premium wcale nie muszą być najlepsze w każdej konkurencji, wystarczy, aby trzymały dobry, bezpieczny i komfortowy poziom osiągów w każdej sytuacji. Dzięki temu maleje ryzyko wypadku czy stłuczki, która często kosztuje nas więcej niż komplet ogumienia z najwyższej półki. Dochodzi kwestia trwałości: na dobrych oponach przejedziemy na przykład cztery sezony, a kiepskie opony już w trzecim sezonie będą straszyć nas poślizgami na zakrętach i wydłużoną drogą hamowania. Wielu kierowców w takiej sytuacji dochodzi do wniosku, że warto było dopłacić choćby do opon ze średniej półki, ale najlepiej zainwestować w opony najlepsze z dostępnych. Wszystko zgodnie z zasadą: wydatek boli krótko, dobre opony cieszą długo. Warto dla niewielkiej oszczędności męczyć się 3-4 lata?

Wybierz najlepsze opony

AllSeasonContact™

Jedna opona, cztery pory roku

Dobra przyczepność na zaśnieżonych i mokrych nawierzchniach zimą

Skuteczne hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni latem

Najlepsza w swojej klasie pod względem oporów toczenia
...

Więcej

WinterContact™ TS 860

Maksymalne bezpieczeństwo w każdych warunkach zimowych dla samochodów klasy kompaktowej i średniej.

Technologia Cool Chili™ zapewnia najwyższą skuteczność hamowania w każdych zimowych warunkach

Liquid Layer Drainage™ skraca drogę hamowania na oszronionej i oblodzonej nawierzchni
...

WinterContact™ TS 860 S

Doskonałe zachowanie w zimie napędzane dzięki niemieckiej technologii

Doskonałe zachowanie na śniegu gwarantuje wyjątkową przyjemność z jazdy.

Najlepsza skuteczność hamowania dla maksymalnego bezpieczeństwa w zimie.

Doskonałe prowadzenie na suchej nawierzchni dla najwyższej precyzji kierowania.
...

Więcej

10 sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa

Ten sam samochód na przejechanie 100 km może potrzebować 6 albo 16 litrów paliwa.Wbrew pozorom...

Więcej

Zmiana opon: jak to zorganizować, by być zadowolonym

Zmiana opon: by być zadowolonym, chcielibyśmy to zrobić szybko.Chyba najważniejsze jest jednak,...

Więcej

Data produkcji opon: jakie to ma znaczenie?

Wielu kierowców przykłada nadmierną wagę do kodu na boku opon,który podaje (w przybliżeniu) datę...

Więcej

Ciśnienie w oponach: jak wpływa na osiągi samochodu?

Ciśnienie powietrza w oponach samochodu może być za wysokie,prawidłowe lub za niskie, przy czym...

Więcej

Zamienniki opon: jaki rozmiar będzie pasował, a jaki nie? Na co...

Kupując opony, odruchowo zwracamy uwagę na ich średnicę osadzenia pod kątem średnicy felgoraz na...

Więcej

Quiz: Jakim Kierowcą jesteś?

Sprawdź jakim kierowcą jesteś i rozwiń swoje umiejętności!Jak prowadzisz auto? Spokojnie, bo...

Więcej

Sportowe opony i felgi, czyli jak koła zmieniają osiągi samochodu

Sportowe opony i felgi nie tylko zmieniają wygląd samochodu,lecz także mają ogromny wpływ na...

Więcej

Bezpieczeństwo i komfort jazdy - czym wyróżniają się opony „złotego...

Poczucie bezpieczeństwa i panowanie nad sytuacją składają się na komfort jazdy.Jest jeszcze coś,...

Więcej