POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Xavery, urodził się w 2033.

Przeżył ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź, gdzie musisz mieć zimówki!

W Polsce nie ma przepisów, które zmuszałyby kierowców do stosowania ogumienia zimowego zimą. Są jednak takie kraje w Europie, w których obowiązują całkowite lub częściowe nakazy jazdy na zimówkach. Poniżej prezentujemy przepisy dotyczące samochodów osobowych w państwach najczęściej odwiedzanych przez Polaków

  • W wielu krajach obowiązek jazdy na zimówkach dotyczy tylko dróg, na których rzeczywiście występują warunki zimowe
  • Przepisy często przewidują dla opon zimowych większą minimalną wysokość bieżnika niż dla opon letnich - może to być 3, 4 lub 5 mm zamiast 1,6 mm
Austria

Austriackie przepisy nakazują, żeby w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia, jeśli na drodze rzeczywiście panują warunki zimowe (tzn. ujemne temperatury, śnieg, lód, błoto pośniegowe), korzystać z opon zimowych lub całorocznych. Uwaga! Głębokość bieżnika opon używanych w takich warunkach nie może być mniejsza niż 4 mm. Za brak odpowiedniego ogumienia grozi mandat w wysokości 35 euro. Jeśli na skutek jazdy na nieodpowiednich oponach dojdzie do bezpośredniego zagrożenia innych uczestników ruchu, to kara może wynieść nawet 5000 euro.

Czechy

W okresie od 1 listopada do 31 marca obowiązuje nakaz korzystania w warunkach zimowych z opon zimowych lub całorocznych. Jeśli temperatura spada poniżej 4 stopni Celsjusza, na drodze jest śnieg, lód lub błoto pośniegowe, to nie wolno korzystać z ogumienia letniego. Uwaga! Zimówki i opony całoroczne muszą mieć co najmniej 4 mm bieżnika.Finlandia

Opony zimowe są obowiązkowe w okresie od 1 grudnia do końca lutego. Przepis dotyczy również przyczep hamowanych. Zalecana głębokość bieżnika to aż 5 mm.

Francja

Obowiązek jazdy na zimówkach tylko na wybranych, odpowiednio oznakowanych odcinkach dróg w rejonach górskich.

Litwa

Opony zimowe są obowiązkowe w okresie od 10 listopada do 1 kwietnia.

Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje nakaz korzystania z opon zimowych lub całorocznych w sytuacji, jeśli na drogach panują rzeczywiście warunki zimowe. Co ciekawe, nie jest on powiązany z żadnymi datami - jeśli więc, np. w wyniku anomalii pogodowych, w środku lata spadłby tam śnieg, to na oponach letnich nie wolno byłoby wyjechać autem na drogę. Od stycznia 2018 roku opony całoroczne używane zimą będą musiały mieć oznaczenie z płatkiem śniegu (tzw. 3PMSF, czyli płatek śniegu na tle trzech szczytów), samo oznaczenie „M+S” na takich oponach nie wystarczy. Uwaga! Uregulowanie to dotyczy w okresie przejściowym opon wyprodukowanych po tej dacie, wcześniej wyprodukowane gumy całoroczne bez tego znaku mogą być używane do 2024 roku. Za brak odpowiedniego ogumienia grozi mandat w wysokości 60 euro lub wyższy, jeśli na skutek używania złych opon doszło np. do zatamowania ruchu.

Norwegia

W przypadku pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony nie ma wprawdzie nakazu korzystania z opon zimowych, ale jeśli na drogach panują warunki zimowe, to auta na oponach letnich powinny być wyposażone w łańcuchy. Minimalna głębokość bieżnika dla opon zimowych to 3 mm.

Słowacja

Obowiązuje nakaz korzystania z opon zimowych lub całorocznych, jeśli panują zimowe warunki na drogach.Szwajcaria

Nie ma generalnego obowiązku korzystania z opon zimowych, ale jeśli na skutek zastosowania złego ogumienia ktoś tamuje ruch lub stwarza zagrożenie, to musi liczyć się z dotkliwą karą. Jeżeli dojdzie do kolizji, do której przyczynić się mogły nieodpowiednie opony, to ubezpieczyciel może uznać współwinę kierowcy źle wyposażonego auta.

Szwecja

Od początku grudnia do końca marca w warunkach zimowych obowiązuje nakaz stosowania odpowiedniego ogumienia zimowego lub całorocznego. Przepisy te dotyczą również przyczep, a minimalna głębokość bieżnika opon zimą to 3 mm.

Ukraina

Obowiązek jazdy na zimówkach od listopada do końca marca.

Włochy

Na wybranych, oznakowanych odcinkach dróg obowiązują nakazy używania opon zimowych.

Czy wiesz, że...?

Wybierając opony Continental już teraz masz wpływ na Wizję zero i świat bez wypadków. Bądź częścią Wizji zero.

dopasuj opony

Wybierz najlepsze opony

SportContact™ 6

Bezkompromisowe bezpieczeństwo.

Mieszanka Black Chili to maksymalna przyczepność we wszystkich kierunkach i najwyższa przyjemność z jazdy

Force Vectoring - maksymalna kontrola, nowy rozdział w projektowaniu rzeźby bieżnika

Aralon350™ – nowe, adaptacyjne opasanie hybrydowe zapewniające maksymalną stabilność przy prędkościach do 350km/h
...

Więcej

PremiumContact™ 6

Nowy wymiar komfortu napędzany niemiecką technologią.

Niezwykle krótka droga hamowania na mokrej nawierzchni, przy jednoczesnym wydłużeniu przebiegów

Większa przyjemność z prowadzenia dzięki zoptymalizowanej pod kątem komfortu jazdy rzeźbie bieżnika

Sportowe zacięcie w każdym aucie
...

EcoContact™ 6

Nowy standard wyznaczany niemiecką technologią

Najwyższa klasa efektywności paliwowej osiągnięta dzięki geometrii bieżnika oraz innowacyjnej mieszance

Zwiększony przebieg dzięki mieszance nowej generacji Green Chili ™ 2.0

Zoptymalizowany bieżnik dla lepszej kontroli trakcji
...

Więcej