POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO.

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o wizji zero

Max i Julka, urodzili się w 2030. Przeżyli ZERO
wypadków.

1/8
Sprawdź, czy jesteś bezpiecznym kierowcą

Drogi kierowco, zacznijmy od tego, czy wiesz, co powinieneś zawsze mieć w samochodzie, jeżdżąc po polskich drogach?

2/8
Sprawdź, czy jesteś bezpiecznym kierowcą

Rondo to miejsce, przez które kierowcy często przejeżdżają wedle własnej fantazji. Załóżmy, że chcemy na rondzie skręcić w lewo. Co mówi nam o takiej sytuacji kodeks drogowy?

3/8
Sprawdź, czy jesteś bezpiecznym kierowcą

Co robić, gdy na drodze chce nas zatrzymać policyjny patrol?

4/8
Sprawdź, czy jesteś bezpiecznym kierowcą

Z jaką prędkością jeździmy w Polsce po drogach ekspresowych i autostradach?

5/8
Sprawdź, czy jesteś bezpiecznym kierowcą

Kiedy zaleca się wymieniać opony zimowe na letnie?

6/8
Sprawdź, czy jesteś bezpiecznym kierowcą

Co robi bezpieczny kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych?

7/8
Sprawdź, czy jesteś bezpiecznym kierowcą

Parkowanie to zmora wszystkich mieszkańców dużych polskich miast. Gdzie zaparkuje znający przepisy kierowca?

8/8
Sprawdź, czy jesteś bezpiecznym kierowcą

Kto powinien stosować zasadę ograniczonego zaufania?

Prawidłowa odpowiedź: W Polsce, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, kierowca w samochodzie jest zobowiązany mieć jedynie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Za brak gaśnicy lub jej nieprawidłowe ulokowanie (czyli np. w bagażniku, do którego nie mamy łatwego i szybkiego dostępu), możemy dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Jeżeli przytrafi nam się awaria samochodu i nie wystawimy trójkąta ostrzegawczego lub zrobimy to nieprawidłowo, możemy dostać mandat w wysokości 150 złotych. A na drodze ekspresowej lub autostradzie - nawet 300 zł. Nie musimy mieć za to apteczki, kamizelki odblaskowej, liny holowniczej czy kompletu żarówek, ale ze względu na bezpieczeństwo te wszystkie elementy warto zawsze trzymać w samochodzie.
Prawidłowa odpowiedź: Kwestię pierwszeństwa na rondzie regulują ogólne zasady ruchu drogowego, znaki drogowe i sygnalizacja świetlna. W związku z tym tramwaj zjeżdżający z ronda ma pierwszeństwo przed innym pojazdem znajdującym się na rondzie, ale inaczej jest z wjazdem na rondo. Standardowe rondo oznakowane jest znakami „ustąp pierwszeństwa” na wszystkich wjazdach, znaki te obowiązują wszystkich kierujących – w tym kierujących pojazdami szynowymi. Ponieważ znaki drogowe są wyżej w hierarchii ważności niż ogólne zasady ruchu drogowego, kierujący pojazdami znajdujący się na rondzie mają pierwszeństwo przed tramwajami wjeżdżającymi na standardowo oznakowane rondo. Jeśli jednak na rondzie działa sygnalizacja świetlna, to ona decyduje o kolejności przejazdu – i może być tak, że pojazd szynowy zjeżdżający z ronda ma czerwone światło i ustępuje pojazdom znajdującym się na rondzie.
Prawidłowa odpowiedź: Umundurowany policjant może nas zatrzymać o każdej porze dnia oraz nocy i nie możemy się temu sprzeciwiać. Gdy zatrzyma nas policja, zjeżdżamy na wyznaczone miejsce i siedzimy w samochodzie z rękami na kierownicy. Dopiero na polecenie funkcjonariusza możemy wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne.
Prawidłowa odpowiedź: Obowiązujące limity prędkości w Polsce na drogach ekspresowych to 100 km/h (drogi jednojezdniowe), 120 km/h (drogi dwujezdniowe), a na autostradach - 140 km/h. Nowe limity dla dróg ekspresowych dwujezdniowych i autostrad obowiązują od 2011 roku. Wcześniej w przypadku każdej z tych dróg limity były mniejsze o 10 km/h.
Prawidłowa odpowiedź: Chociaż w Polsce kierowcy nie maja obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe, to specjaliści są zgodni - opony trzeba zmieniać zarówno na sezon letni, jak i zimowy. Opony sezonowe różnią się budową, letnie są twardsze i odporne na zużycie w ciepłej porze, zimowe są z kolei bardziej miękkie, w zimnych temperaturach zachowują elastyczność i zapewniają znacznie lepszą przyczepność. Jednak bardzo łatwo je zużyć, jeżdżąc na nich gdy jest już ciepło. Dlatego zaleca się zmieniać opony z zimowych na letnie, gdy średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza.
Prawidłowa odpowiedź: Prawo o ruchu drogowym mówi jasno, że pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Co nie oznacza, że pieszemu wolno wchodzić prosto pod jadący samochód. Jednak bezpieczny kierowca, podjeżdżając do przejścia, zwalnia i zatrzymuje się, jeśli widzi pieszego zbliżającego się do przejścia. Każdy kierowca jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, przejeżdżając w pobliżu „zebry”.
Prawidłowa odpowiedź: W Polsce mamy wiele zasad i przepisów regulujących parkowanie. Nie stosując się do nich, możemy zostać ukarani mandatem oraz być zmuszonym do uiszczenia prawie 500-złotowej opłaty. Możemy parkować w okolicy przystanków, jednak zachowując co najmniej 15-metrowy odstęp. Nie wolno zatrzymywać się na ścieżce rowerowej. Dopuszczalne jest parkowanie na chodniku pod warunkiem, że nie zabraniają nam tego znaki - można stanąć wszystkimi kołami, ale zostawiając do dyspozycji pieszego 1,5 metra szerokości chodnika (uwaga: jeśli auto ma dopuszczalną masę całkowitą powyżej 2,5 tony - kwalifikują się do tego auta terenowe i niektóre SUV-y, a także vany czy busy - nie wolno nim wjeżdżać na chodnik nawet kołami jednej osi).
Prawidłowa odpowiedź: Zasadę ograniczonego zachowania definiuje prawo o ruchu drogowym: „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania”. Co ona oznacza w praktyce? To, że zakładamy, że dany uczestnik ruchu przestrzega przepisów, no chyba, że jego zachowanie na to nie wskazuje, np. omija inne pojazdy na przejściu dla pieszych lub jeśli jest pieszym - wbiega bez zatrzymywania się na przejście. A wtedy mamy sygnał do utraty zaufania względem niego i zwiększenia naszej ostrożności. Ta zasada dotyczy każdego z uczestników ruchu drogowego, bez względu na to czy chroni go karoseria samochodu czy nie.

Wybierz opony

Wybierz opony

Wizja ZERO - Continental
Wybierz najlepsze opony

WinterContact™ TS 870

Wszystkie opony zimowe są takie same. Do czasu, kiedy ulice nie pokryją się śniegiem.

Zachowaj spokój i ciesz się pełną kontrolą nad samochodem na pokrytej śniegiem i lodem nawierzchni.

Pewnie utrzymuj kierunek jazdy dzięki krótkiej drodze hamowania na mokrej drodze oraz dzięki doskonałej odporności na aquaplaning.

Pokonuj długie odległości zużywając mniej paliwa.

...

WinterContact™ TS 870 P

Zima zapewnia deszcz, lód i śnieg. My zapewniamy Ci kontrolę.

Precyzyjne prowadzenie na śniegu i lodzie dzięki nowemu wzorowi bieżnika i lameli.

Doświadcz doskonałej wydajności na mokrej nawierzchni dzięki nowej kompozycji naszej mieszanki CoolChili™.

Długie przebiegi i niskie opory toczenia, co prowadzi do niskiego zużycia paliwa.
...

AllSeasonContact™

Panuj nad sytuacją, niezależnie od pory roku.

Zachowaj kontrolę, niezależnie od pory roku.

Bądź pewny przyczepności i skutecznego hamowania w każdych warunkach.

Ciesz się niskim zużyciem paliwa.

...