POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO.

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o wizji zero

Dawid urodził się w 2032. Przeżył ZERO
wypadków.

Gdzie opony zimowe są obowiązkowe? Porady dla podróżujących samochodem
W wielu państwach europejskich obowiązują przepisy, które jasno określają, kiedy lub na których odcinkach dróg opony zimowe są obowiązkowym wyposażeniem samochodów. Normy te z reguły dotyczą również turystów, a za ich złamanie mogą grozić surowe kary.
  • Przed wyjazdem warto poznać przepisy obowiązujące w kraju, do którego się wybieracie,
    a także w państwach, przez które będziecie przejeżdżać. Pamiętajcie, że od poprzedniego wyjazdu prawo mogło się zmienić!
  • W niektórych państwach prawo precyzyjnie określa minimalną głębokość bieżnika opon zimowych

Mimo że dyskusje na ten temat trwają od lat, w Polsce na razie nie ma przepisów nakładających na kierowców obowiązek korzystania z opon zimowych. Na szczęście i bez tego większość użytkowników aut docenia zalety opon zimowych i pamięta o ich stosowaniu. W innych krajach Europy unormowania bywają znacznie bardziej konkretne i rygorystyczne. Wprawdzie często wymóg stosowania zimówek jest warunkowy - tzn. są one wymagane w miesiącach zimowych, ale tylko w sytuacji, gdy panują rzeczywiście warunki zimowe - to jednak w przypadku wyjazdów za granicę taki przepis i tak oznacza konieczność wyposażenia auta w ogumienie sezonowe. O ile lokalni mieszkańcy, kiedy spadnie śnieg, mogą przesiąść się z aut np. do komunikacji publicznej, o tyle turysta podróżujący po obcym kraju nie może przecież ryzykować, że nie będzie mógł odjechać swoim autem, bo pogorszyła się pogoda. Są też kraje, w których wprawdzie przepisy nie wymagają wprost używania opon zimowych, ale w razie wypadku, jeśli auto nie było w nie wyposażone, jest to traktowane jako okoliczność obciążająca kierowcę.

Indeks prędkości. Warto wiedzieć, że w wielu krajach (w Polsce równiez) opony zimowe mogą mieć niższy indeks prędkości, niż wynika to z wymagań homologacyjnych pojazdu. Tyle tylko, że np. we Włoszech latem już na takich zimówkach z niższym indeksem prędkości jeździć nie wolno i grożą za to wysokie kary - sięgające nawet ponad 1600 euro! To samo niemądre postępowanie w Polsce uchodzi płazem.


Austria

Przepisy nakazują, żeby od 1 listopada do 15 kwietnia, jeśli na drodze panują warunki zimowe (tzn. ujemne temperatury, śnieg, lód, błoto pośniegowe), korzystać z opon zimowych, ewentualnie z całorocznych. Uwaga! Głębokość bieżnika opon używanych w takich warunkach nie może być mniejsza niż 4 mm (5 mm w przypadku opon diagonalnych). Za brak odpowiedniego ogumienia grozi mandat w wysokości 35 euro, ale jeśli na skutek jazdy na nieodpowiednich oponach dojdzie do bezpośredniego zagrożenia innych uczestników ruchu, to kara może wynieść nawet 5000 euro. Nie trzeba montować opon zimowych w przyczepach, natomiast auta ciężarowe o dmc powyżej 3,5 tony od 1 listopada do 15 kwietnia muszą być wyposażone przynajmniej w opony zimowe lub całoroczne na osi napędzanej.

Czarnogóra
Opony zimowe są obowiązkowe od 15 listopada do 31 marca.

Czechy

Od 1 listopada do 31 marca obowiązuje nakaz korzystania w warunkach zimowych z opon zimowych, ewentualnie całorocznych. Jeśli temperatura spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza, na drodze jest śnieg, lód lub błoto pośniegowe, to nie wolno korzystać z ogumienia letniego. Zimówki i opony całoroczne muszą mieć co najmniej 4 mm bieżnika.

Estonia

Opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca. Minimalna głębokość bieżnika to 3 mm. W przypadku przedłużających się niekorzystnych warunków meteorologicznych okres obowiązywania nakazu jazdy na zimówkach może zostać wydłużony.

Finlandia

Opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do końca lutego, a obowiązek ten dotyczy również przyczep hamowanych. Zalecana głębokość bieżnika to aż 5 mm. W należącej do Finlandii Laponii, w ojczyźnie Świętego Mikołaja, nakaz jazdy na oponach zimowych obowiązuje dłużej: od połowy października do końca kwietnia.

Francja

Obowiązek jazdy na zimówkach tylko na wybranych, odpowiednio oznakowanych odcinkach dróg w rejonach górskich. Złamanie wymogu obowiązującego na danej drodze grozi mandatem w wysokości 135 euro, a samochód zostaje odholowany na koszt właściciela.

Litwa

Opony zimowe są obowiązkowe od 10 listopada do 1 kwietnia.

Łotwa

Opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca. Minimalna głębokość bieżnika to 3 mm.

Niemcy

W Niemczech obowiązuje nakaz korzystania z opon zimowych lub całorocznych w sytuacji, gdy na drogach rzeczywiście panują warunki zimowe. Nie jest to powiązane z żadnymi datami - jeśli więc, np. w wyniku anomalii pogodowych, w środku lata spadłby tam śnieg, to na oponach letnich nie wolno byłoby wyjechać autem na drogę. Od stycznia 2018 roku opony całoroczne używane zimą muszą mieć oznaczenie z płatkiem śniegu (tzw. 3PMSF, czyli płatek śniegu na tle trzech szczytów), samo oznaczenie „M+S” na takich oponach nie wystarczy. Uwaga! Uregulowanie to dotyczy w okresie przejściowym opon wyprodukowanych po tej dacie, wcześniej wyprodukowane gumy całoroczne bez tego znaku mogą być używane do 2024 roku. Za brak odpowiedniego ogumienia grozi mandat w wysokości 60 euro lub wyższy, jeśli na skutek używania złych opon dojdzie np. do zatamowania ruchu.

Norwegia

W przypadku pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony nie ma nakazu korzystania z opon zimowych, ale jeśli na drogach panują warunki zimowe, to auta z oponami letnimi powinny być wyposażone w łańcuchy.

Słowacja

Obowiązuje nakaz korzystania z opon zimowych lub całorocznych, jeśli panują zimowe warunki na drogach.

Słowenia

Opony zimowe są obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca, minimalna głębokość bieżnika to 3 mm.

Szwajcaria

Nie ma generalnego obowiązku korzystania z opon zimowych, ale jeśli na skutek zastosowania złego ogumienia ktoś tamuje ruch lub stwarza zagrożenie, to musi liczyć się z wysokimi karami.

Szwecja

Od początku grudnia do końca marca w warunkach zimowych obowiązuje nakaz stosowania odpowiedniego ogumienia zimowego lub całorocznego. Przepisy te dotyczą również przyczep, minimalna głębokość bieżnika opon zimą to 3 mm.

Ukraina

Obowiązek jazdy na zimówkach od listopada do końca marca.

Włochy

Na wybranych, oznakowanych odcinkach dróg obowiązują nakazy używania opon zimowych. Szczególne zasady obowiązują m.in. w Tyrolu Południowym. Przykładowo w prowincji Bolzano, na trasie do przełęczy Brenner i na wybranych innych odcinkach, obowiązuje niezależny od rzeczywistych warunków drogowych nakaz używania opon zimowych od 15 listopada do 15 kwietnia.
 

 
Wybierz opony

Wybierz opony

Wizja ZERO - Continental
Wybierz najlepsze opony

PremiumContact™ 6

Niech Twoja podróż będzie bezpieczna

Jedź bezpiecznie: niezawodne hamowanie, niezależnie od pogody

Ciesz się komfortem jazdy: ulepszone pochłanianie wibracji i nierówności nawierzchni

Prowadź pewnie: dobre trzymanie opony podczas pokonywania zakrętów

...

EcoContact™ 6

Nowy standard wyznaczany niemiecką technologią

Dbaj o środowisko: spalaj mniej paliwa i emituj mniej Co2.

Jedź dalej: trwałość opony zapewnia materiał Green Chilli ™ 2.0.

Ciesz się z jazdy: doskonała przyczepności i prowadzenie.
...

AllSeasonContact™

Panuj nad sytuacją, niezależnie od pory roku.

Zachowaj kontrolę, niezależnie od pory roku.

Bądź pewny przyczepności i skutecznego hamowania w każdych warunkach.

Ciesz się niskim zużyciem paliwa.

...