POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Franek, urodził się w 2026.
Lili, urodziła się w 2024.

Przeżyli ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Infrastruktura drogowa a bezpieczeństwo na drodze

Na świecie jest coraz więcej miast, w których z sukcesem wprowadzono Wizję Zero , czyli rozwiązania mające poprawić bezpieczeństwo na drodze i zredukować liczbę śmiertelnych wypadków. Scenariusz zmian jest zawsze podobny: konieczna jest diagnoza problemu, a następnie metodyczne wprowadzanie zmian w infrastrukturze, które mogą trwać nawet lata. Po czasie okazuje się, że po mieście jeździ się sprawniej i bezpieczniej, a wypadki? O wiele mniej lub wcale! Na europejską mapę miast bez wypadków trafia właśnie polskie Jaworzno.

  • Mniej miejsc, w których krzyżuje się szybki ruch samochodowy i ruch pieszy, to większe bezpieczeństwo na drodze
  • Odseparowane pasy ruchu i drogi dla jednośladów
  • Zwężone drogi w centrum
  • Komunikacja pomiędzy dzielnicami wewnętrzną obwodnicą miejską

Dobra infrastruktura drogowa nie tylko ratuje życie, lecz także pozytywnie wpływa na jego komfort. Kilkanaście przejść dla pieszych na 3-kilometrowym odcinku drogi to kilkanaście punktów, w których może dojść do wypadku. Szerokie drogi w centrum miasta to zaproszenie do szybkiej jazdy i przyczyna cyklicznie tworzących się korków. W Jaworznie wybudowano wewnętrzną obwodnicę miasta, dzięki której przejazd z jednej dzielnicy do drugiej nie musiał już prowadzić przez centrum miasta. Na 3-kilometrowym odcinku drogi zaprojektowano tylko dwa miejsca, w których przecina się ruch pieszy i samochodowy.

FOT.: Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie

Zapewniona odpowiednia droga samochodowa i zredukowanie ruchu w centrum o połowę pozwoliły na zwężanie jezdni. Węższa jezdnia to wolniejsza jazda; jednocześnie pieszemu łatwiej przekroczyć drogę o szerokości 5,5-6 m niż ulicę o szerokości 8 metrów. Żeby zniechęcić kierowców do szybkiej jazdy, w wielu miejscach asfalt zastąpiono kostką, tam gdzie drogi pozostały szersze niż to konieczne, postawiono wysepki. Powstała strefa „tempo 30”. Infrastruktura drogowa stała się bardziej bezpieczna.

Kolejny problem wielu miast to współdzielenie tej samej powierzchni drogi przez różne rodzaje pojazdów, przede wszystkim samochodów (ich kierowcy są stosunkowo bezpieczni) oraz rowerzystów i pieszych, którzy należą do niechronionych uczestników ruchu. Najtańsze rozwiązania to wydzielone pasy ruchu tylko dla jednośladów; droższe - które w Jaworznie właśnie powstaje - to droga od początku do końca zbudowana dla rowerzystów, zapewniająca bezkolizyjne przemieszczanie się na długich odcinkach. Naturalnie, w największych miastach dochodzi problem pojazdów szynowych, które - w miarę możliwości - warto odseparować od ruchu samochodowego.


FOT.: Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie

Jaworznicka droga dla rowerów ma być gotowa w połowie 2018 roku, tymczasem... analizy na temat przyczyn śmiertelnych wypadków w tym 90-tysięcznym mieście nie są już możliwe, gdyż od półtora roku nie doszło do takiego zdarzenia. Oczywiście, nie można wykluczyć, że takie wypadki będą się pojawiać, jednak statystyka jest nieubłagana: liczbę kilkunastu ofiar rocznie zredukowano do zera, bezpieczeństwo na drodze stało się faktem.

Na interaktywnych mapach europejskich i światowych miast, w których udało się sukcesywnie wprowadzić Wizję Zero, jest coraz tłoczniej. Rośnie liczba miast, w których nie było śmiertelnego wypadku od kilku lat. Miejscowości o liczbie mieszkańców powyżej 50 tysięcy, w których nie doszło do śmiertelnego wypadku w ciągu 6 lat, jest już ok. 70; tych, w których nikt nie zginął w ciągu ostatniego roku, jest ok. 370. Miast o liczbie mieszkańców do 100 tysięcy, w których nie dochodzi w ciągu roku do wypadków, jest ponad 100. Wynikiem, do którego należy dążyć, mogą pochwalić się m.in. szwedzkie miasto Uppsala (prawie 150 tys. mieszkańców, brak ofiar na drogach w ciągu 5 lat), Móstoles (miasto w środkowej Hiszpanii, ponad 200 tys. mieszkańców, brak ofiar w ciągu 5 lat), Alcalá de Henares (Hiszpania), 93-tysięczne Kuopio (Finlandia) i wiele innych.

Czy wiesz, że...?

Wybierając opony Continental już teraz masz wpływ na Wizję zero i świat bez wypadków. Bądź częścią Wizji zero.

dopasuj opony

Opony (bliskiej) przyszłości: w stałym kontakcie z autem

Już dziś na masową skalę testuje się oponywyposażone w czujniki zatopione w gumie, komunikujące...

Więcej

Czy warto samodzielnie zmieniać koła?

Samodzielna zmiana kół za pomocą klucza i podnośnika wydaje się prostą czynnością.W teorii należy...

Więcej

Kiedy warto zmienić opony na letnie?

Dopóki opony zamontowane w naszym samochodzie mają szansę zetknąć się z ośnieżoną lub oblodzoną...

Więcej

Sprawdź, ile wiesz o oponach

Dobre opony umożliwiają bezpieczną jazdę, o ile są dobrze dobrane do auta i są w odpowiednim...

Więcej

Dobre wyważenie kół: co jest ważne?

Od prawidłowego wyważenia kół w aucie zależy komfort jazdy i trwałość układu jezdnego.Co o...

Więcej

Opony typu run flat i zwykłe: czy można je stosować zamiennie?...

Korzyści, które niesie ze sobą jazda na ogumieniu run flat, są oczywiste:opony tego typu...

Więcej

Przebita opona: jak się zachować?

Wcześniej czy później prawdopodobnie każdemu kierowcy zdarzy się złapać gumę.Podpowiadamy, jak...

Więcej

Jak hamować nowoczesnym autem?

Hamowanie pulsacyjne? Kontrowanie kierownicą?To co niegdyś uchodziło za wyższą szkołę jazdy, w...

Więcej