POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Hubert, urodził się w 2038.

Przeżył ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Wzór i głębokość bieżnika czy mieszanka gumowa oraz konstrukcja opony: co jest ważniejsze?

Wzór bieżnika opony jest ważny, ale... po pierwsze, nie zawsze, a po drugie, jest to tylko jeden z wielu elementów konstrukcyjnych opony składających się na jej lepsze albo gorsze osiągi. Tego, co w oponie najważniejsze, z zewnątrz nie widać. Gdybyśmy z 10 opon różnych klas wymazali boczne napisy, na podstawie atrakcyjności wzoru bieżnika nie bylibyśmy w stanie wybrać najlepszych. Dlaczego tak jest i co w oponie jest naprawdę ważne?

  • Dobry bieżnik skutecznie odprowadza wodę spod opony, ale są i takie niebezpieczne sytuacje na drodze, w których rzeźba bieżnika nie ma większego znaczenia
  • Rzeźba bieżnika ma znikomy wpływ na komfort jazdy i opory toczenia opony
  • Jedynie kombinacja dobrego bieżnika, optymalnej mieszanki i konstrukcji wewnętrznej opony daje efekt w postaci ogumienia, które jest komfortowe i w każdej sytuacji zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa

Gdyby samochód jeździł tylko po gładkiej i suchej nawierzchni, mógłby mieć założone na kołach opony typu slick - czyli całkowicie gładkie. Takie opony, jako że przylegają do nawierzchni drogi największą możliwą powierzchnią i generują najniższe możliwe opory toczenia, byłyby w tych warunkach najlepsze. Wystające klocki bieżnika, które pod presją masy i bezwładności auta ulegają nieustannemu odkształcaniu, na suchej i gładkiej nawierzchni tylko pogarszają precyzję kierowania, generują ciepło i, co za tym idzie, opory. Niestety, samochody nie jeżdżą tylko po gładkiej i suchej nawierzchni - jeżdżą także po drogach nieutwardzonych, czasem w deszczu, no i zimą - po śniegu czy w śnieżnej brei. Dlatego opony do aut osobowych jeżdżących po drogach publicznych wyposażone są w bieżnik, który w nowych oponach ma z reguły 6,5-8 mm głębokości.

Zobacz wideo eksperta


Efektowny wygląd bieżnika - klucz do sukcesu?

Aż trudno uwierzyć, jak dalece niewystarczający dla uzyskania dobrej opony jest bieżnik o dopracowanej rzeźbie i - przynajmniej w teorii - zdolny do skutecznego odprowadzania wody. Jeśli nie towarzyszą mu inne zalety konstrukcyjne opony, o bezpiecznej jeździe... zapomnij! Przykład? Opony bieżnikowane. Bardzo wiele firm produkujących opony bieżnikowane korzysta z wzorów bieżników zaprojektowanych przez znanych producentów i wykorzystywanych w oponach klasy premium kilka-kilkanaście lat temu. Czy wobec tego opony bieżnikowane są tak dobre jak opony klasy premium sprzed dekady? Nic z tych rzeczy! Nie mogą być tak dobre, ponieważ z reguły są znacznie cięższe, a ponadto ich bieżnik wykonany jest z przypadkowej mieszanki niekoniecznie dostosowanej do sztywności konstrukcji starych opon, z których produkowane są „nalewki”. Opony bieżnikowane ze świetnym wzorem bieżnika nie mogą być tak dobre jak nowe oryginały, ponieważ każda opona zbudowana jest z innego surowca - surowcem są bowiem różne opony - mniej lub bardziej zużyte, tańsze, droższe, itp. Nie bez powodu opony bieżnikowane mają zwykle niskie indeksy prędkości i nie bez powodu zdarza się, że nie zaliczają konkurencji wytrzymałościowych w testach - i to pomimo że świetnie wyglądają, czasem wcale nie gorzej niż nowe „oryginały”. A zatem: bieżnik to nie wszystko. To co jeszcze jest ważne?

Bieżnik od niewidocznej strony

To czego nie widać w bieżniku opon klasy premium i co jest szczególnie często spotykane w oponach zimowych z górnej półki, to skomplikowane, wielowymiarowe nacięcia klocków bieżnika, które wywołują efekt zaplanowanego przesuwania się jego elementów względem siebie: z jednej strony poszczególne elementy rozwierają się, „wgryzając się” w śnieg podczas ruszania na luźnej nawierzchni, a z drugiej strony - elementy bieżnika usztywniają się podczas szybkiej jazdy po zakrętach, zapewniając stabilność.

Kałuża na asfalcie: czy dobry bieżnik wystarczy?Bieżnik w oponie służy przede wszystkim do odprowadzania wody i błota pośniegowego i dlatego opony zimowe, mające stosunkowo częsty kontakt z wodą i błotem, muszą mieć głębszy bieżnik niż opony letnie. Zaleca się wymianę opon zimowych na nowe, gdy głębokość bieżnika spadnie do 4 mm; w przypadku większości opon letnich jest to 3 mm. Jednak sytuacja zmienia się już w przypadku tzw. aquaplaningu na zakrętach. Chodzi o zachowanie opon w przypadku najechania na przeszkodę wodną - czyli głęboką kałużę - na zakręcie. Doskonale odprowadzający wodę bieżnik to za mało, by samochód utrzymał stabilność w takiej sytuacji, nagle znacznie większego wpływu na bezpieczeństwo jazdy nabiera jakość mieszanki, z jakiej zrobiony jest bieżnik. Dobra guma zachowuje przyczepność, kiepska guma odrywa się i od nawierzchni i... kierowca traci panowanie nad kierownicą.

Komfort: decydują masa i konstrukcja wewnętrzna opony

To nie jest tak, że dwie różne opony w tym samym rozmiarze w takim samym stopniu filtrują drgania. Nic z tych rzeczy! Jedne opony są zapewniają komfort toczenia, a inne nie. O ile rzeźba bieżnika ma istotny wpływ na poziom emitowanego przez opony hałasu, to już na ogólną sztywność opony i filtrowanie wstrząsów - niewielki. Opony najwyższej jakości mają konstrukcję, która reaguje różnie na odmienne przeciążenia: z jednej strony zapewniają stabilność boczną na zakrętach, a z drugiej strony gwarantują komfort jazdy. Swoje robi masa - im opona jest cięższa, tym bardziej rośnie masa resorowana, która w niektórych autach ma ogromny wpływ na komfort mechaniczny i akustyczny związany z jazdą po nierównościach.

Opory toczenia: im mniej bieżnika, tym...

… lepiej! Wraz z obniżaniem się bieżnika opony w miarę jego zużycia spadają opory toczenia opony. Producenci ogumienia, walcząc o obniżenie oporów toczenia, obniżają wysokość bieżnika nowej opony z np. 8 do 7 mm. Tyle że taka opona zużywa się szybciej. W tym momencie inżynieria materiałowa pokazuje jednak, jak zmieniają się możliwości związane z konstruowaniem opon i jak duży wpływ na końcowy wynik ma mieszanka, z jakiej zrobiony jest bieżnik: w oponie ContiEcoContact 6 wysokość bieżnika nowych opon obniżono aż do 6,5 mm, zwiększając jednocześnie trwałość opony o 20 proc. w porównaniu do starszego modelu! Kluczem do sukcesu okazuje się mieszanka, która gwarantuje doskonałą przyczepność także do mokrej nawierzchni, a jednocześnie jest o wiele bardziej niż dotychczas stosowana odporna na zużycie.

Albo wszystko, albo nic!

Nie należy lekceważyć rzeźby bieżnika dobrych opon klasy premium, zwłaszcza że jego konstrukcja kryje często niewidoczne dla oka rozwiązania przywodzące na myśl technologię kosmiczną. Ale dobry bieżnik o niczym nie przesądza. Opona jest dobra dopiero wtedy, gdy - poza dopracowanym bieżnikiem - jest zrobiona z dobrej mieszanki gumowej, a jej konstrukcja ma odpowiednią sztywność i wytrzymałość przy zachowaniu zdolności do filtrowania nierówności.


Kiedy warto zmienić opony na letnie?

Dopóki opony zamontowane w naszym samochodzie mają szansę zetknąć się z ośnieżoną lub oblodzoną...

Więcej

Opony (bliskiej) przyszłości: w stałym kontakcie z autem

Już dziś na masową skalę testuje się oponywyposażone w czujniki zatopione w gumie, komunikujące...

Więcej

Dobre opony to nie wszystko - pamiętaj o geometrii zawieszenia i o...

Żeby opony zapewniały optymalną przyczepność i jak najlepsze prowadzenie, nie wystarczy jedynie...

Więcej

Opony całoroczne: zalety i ograniczenia

Opony całoroczne, zwłaszcza te z najwyższej półki, są coraz lepsze. To wygodne rozwiązanie...

Więcej

Zmiana opon: jak to zorganizować, by być zadowolonym

Zmiana opon: by być zadowolonym, chcielibyśmy to zrobić szybko.Chyba najważniejsze jest jednak,...

Więcej

Data produkcji opon: jakie to ma znaczenie?

Wielu kierowców przykłada nadmierną wagę do kodu na boku opon,który podaje (w przybliżeniu) datę...

Więcej

Ciśnienie w oponach: jak wpływa na osiągi samochodu?

Ciśnienie powietrza w oponach samochodu może być za wysokie,prawidłowe lub za niskie, przy czym...

Więcej

Zamienniki opon: jaki rozmiar będzie pasował, a jaki nie? Na co...

Kupując opony, odruchowo zwracamy uwagę na ich średnicę osadzenia pod kątem średnicy felgoraz na...

Więcej