POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Franek, urodził się w 2026.
Lili, urodziła się w 2024.

Przeżyli ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Początek i koniec „wojny na drogach”

Pierwsza połowa lat 70. to w wielu krajach rozwiniętych najtragiczniejszy okres na drogach. Dynamicznie rosła liczba aut, a wraz z nią niemal wykładniczo rosła liczba ofiar śmiertelnych. Na szczęście rozwój motoryzacji szedł ramię w ramię ze znaczącym ograniczeniem wypadków.


  • Pomiędzy 1970 a 2015 rokiem liczba zabitych pieszych w Niemczech zmalała 11-krotnie
  • W większości krajów rozwiniętych szczyt liczby zabitych na drogach nastąpił około 1970 roku
  • Wzrostowi liczby zdarzeń drogowych towarzyszy mniejsza lub stała liczba rannych


Jest rok 1970. W Europie, ale i m.in. w Japonii, od kilkunastu lat gwałtownie rośnie liczba samochodów na drogach, a co za tym idzie - także wypadków, w których jest wielu zabitych i rannych. Trend ten zaczął się kilka lat po II wojnie światowej i właśnie na początku lat 70. osiąga apogeum. W Niemczech w 1970 roku dochodzi do prawie 1,4 mln wypadków, w których ponad 377 tys. ludzi zostaje rannych, a ponad 19 tys. traci życie. W tym samym czasie sytuacja wygląda podobnie w Japonii, gdzie już prawie co piąty obywatel ma własny samochód. Jeszcze 10 lat wcześniej prywatny samochód był rzadkością; od 1955 do 1970 roku produkt krajowy brutto Japonii wzrósł 9-krotnie, co miało decydujący wpływ na rozwój motoryzacji. W Kraju Kwitnącej Wiśni popularność zyskuje termin „wojna drogowa” za sprawą liczby ofiar do ok. 1960 roku, przewyższającej liczbę zabitych i rannych w pierwszej wojnie japońsko-chińskiej.

 

Więcej szybkich aut


 

Skąd się wzięła „wojna drogowa”? Eksperci nie mieli wątpliwości: więcej aut to większy ruch na drogach i więcej wypadków. Dziś dodalibyśmy do tego: większy ruch na drogach to jedno, a nieprzygotowanie infrastruktury na rosnącą liczbę aut to drugie. Wówczas jednak nie było to takie oczywiste. Na przełomie lat 60. i 70. samochody były już stosunkowo szybkie, ale - z dzisiejszego punktu widzenia - bardzo niebezpieczne, pozbawione podstawowych systemów chroniących ludzi przed skutkami wypadków czy zapobiegających niebezpiecznym zdarzeniom.

Wystarczy uświadomić sobie, że pierwsze poduszki powietrzne kierowcy, początkowo dalece niedoskonałe, zaczęto montować w amerykańskich samochodach w pierwszej połowie lat 70. W zachodnich Niemczech Mercedes zaproponował airbag jako opcję w swoim flagowym modelu S (W126) dopiero w 1981 roku. Ciekawostką jest to, że pierwsi nabywcy samochodów z taką opcją musieli pisemnie potwierdzić, że świadomie wchodzą w posiadanie pewnej ilości materiałów wybuchowych, co w każdym innym wypadku wymagałoby specjalnego pozwolenia. Królowały jeszcze tradycyjne, niezwijane pasy bezpieczeństwa, montowane zresztą w wielu autach wyłącznie przy przednich siedzeniach. Na elektronicznie sterowany układ ABS trzeba było czekać do 1978 roku. 

Odseparować i wyregulować ruch

Żeby ratować sytuację, władze w wielu krajach (wielki problem z ofiarami na drogach dotyczył także Francji) zaczęły unowocześniać infrastrukturę drogową. Pojawiały się kładki dla pieszych, sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach, policyjne pomiary prędkości, wdrożono też akcję edukacyjną zakrojoną na szeroką skalę.

Ponieważ natężenie ruchu na drogach szybko rosło, liczba wypadków w Niemczech wcale nie malała - do 1980 roku osiągnęła poziom niemal 1,7 mln zdarzeń. Przez dekadę liczba zabitych na drogach w ciągu roku zmalała jednak o 6 tys. - do 13 tys.

W Japonii w ciągu 11 lat (1970-81) liczba zabitych na drogach zmalała z ponad 16,7 tys. do 8,7 tys. ludzi. W tym czasie podwoiła się liczba pojazdów poruszających się po drogach tego kraju. Żeby ograniczyć liczbę ofiar, w 1970 roku powstał program rządowy, który zakładał edukację kierowców i zachęty do przestrzegania przepisów drogowych; te były zresztą na bieżąco udoskonalane i dostosowywane do warunków panujących na drogach. Poprawiano infrastrukturę drogową - liczba sygnalizatorów świetlnych wzrosła pomiędzy 1970 a 1980 rokiem z 15 tys. do 95 tys. W szybkim tempie budowano kładki dla pieszych, wierząc w to, że odseparowanie ruchu pieszego od samochodowego zmniejszy liczbę ofiar. Tak też było, w niektórych rejonach Japonii liczba zabitych zmalała kilkukrotnie. Okazało się jednak, że koszty są duże, a wygoda użytkowania takich przejść - mała. Jednocześnie budowano wielopoziomowe bezkolizyjne skrzyżowania, ronda i odseparowane pasy ruchu. W 1985 roku wprowadzono nakaz jazdy w pasach bezpieczeństwa na przednich siedzeniach podczas poruszania się po autostradach, rok później nakaz rozszerzono na wszystkie drogi. Dopiero od 2007 roku bezwzględny nakaz jazdy w pasach dotyczy także osób siedzących z tyłu. Obecnie liczba ofiar na drogach Japonii w przeliczeniu na milion mieszkańców jest zbliżona do notowanej w Niemczech.

Niemcy - kraj „samochodowy”

W Niemczech od lat 70. XX wieku obserwuje się systematyczny - w ostatnich latach powolny - wzrost liczby zdarzeń drogowych. W 2015 roku było ich ponad 2,5 mln, przy czym liczba wypadków, w których są poszkodowani ludzie, oscyluje wokół 300 tys. Maleje jednak systematycznie liczba niebezpiecznych wypadków w przeliczeniu na pokonane „wozokilometry”. W 2015 roku w Niemczech zginęło na drogach 3459 osób, wliczając w to użytkowników wszystkich pojazdów i pieszych. Warto wiedzieć, że w Niemczech nie tylko liczba zarejestrowanych pojazdów jest szczególnie duża (obecnie ponad 55 mln), rozwinięta jest też sieć dróg, na których panuje bardzo duży ruch.
„Wojnę drogową” w większości krajów rozwiniętych wstępnie opanowano około roku 1980. Od tamtej pory, pomijając okresowe wzrosty, systematycznie maleje liczba zabitych na drogach. W Japonii liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych jest dziś zbliżona do poziomu z 1950 roku - biorąc pod uwagę nieporównywalnie większy ruch na drogach, postęp jest imponujący.
Czy wiesz, że...?

Wybierając opony Continental już teraz masz wpływ na Wizję zero i świat bez wypadków. Bądź częścią Wizji zero.

dopasuj opony

Opony (bliskiej) przyszłości: w stałym kontakcie z autem

Już dziś na masową skalę testuje się oponywyposażone w czujniki zatopione w gumie, komunikujące...

Więcej

Czy warto samodzielnie zmieniać koła?

Samodzielna zmiana kół za pomocą klucza i podnośnika wydaje się prostą czynnością.W teorii należy...

Więcej

Kiedy warto zmienić opony na letnie?

Dopóki opony zamontowane w naszym samochodzie mają szansę zetknąć się z ośnieżoną lub oblodzoną...

Więcej

Sprawdź, ile wiesz o oponach

Dobre opony umożliwiają bezpieczną jazdę, o ile są dobrze dobrane do auta i są w odpowiednim...

Więcej

Dobre wyważenie kół: co jest ważne?

Od prawidłowego wyważenia kół w aucie zależy komfort jazdy i trwałość układu jezdnego.Co o...

Więcej

Opony typu run flat i zwykłe: czy można je stosować zamiennie?...

Korzyści, które niesie ze sobą jazda na ogumieniu run flat, są oczywiste:opony tego typu...

Więcej

Przebita opona: jak się zachować?

Wcześniej czy później prawdopodobnie każdemu kierowcy zdarzy się złapać gumę.Podpowiadamy, jak...

Więcej

Jak hamować nowoczesnym autem?

Hamowanie pulsacyjne? Kontrowanie kierownicą?To co niegdyś uchodziło za wyższą szkołę jazdy, w...

Więcej