POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Hubert, urodził się w 2038.

Przeżył ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Kierowca śledzony, czyli bezpieczniejszy

Dawniej monitoring GPS w samochodzie kojarzył się głównie z zabezpieczeniem antykradzieżowym. Dziś systemy tego rodzaju mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.


  • Systemy monitoringu GPS w samochodzie kontrolują nie tylko trasę i prędkość jazdy, lecz także m.in. obroty silnika i aktywność systemów bezpieczeństwa
  • Świadomość, że możliwe jest odtworzenie trasy i parametrów pojazdu, działa uspokajająco na większość kierowców

Najprostsze moduły GPS w samochodzie mogą być zasilane przez wbudowaną baterię, zaś dane można z nich odczytać w czasie rzeczywistym za pośrednictwem bezprzewodowego łącza Bluetooth. Moduły tego typu zamontowane w dyskretnym miejscu, np. pod fotelem kierowcy, zapisują trasę pojazdu oraz jego prędkość - jednak ten drugi parametr (zwłaszcza prędkość chwilowa pojazdu) jest rejestrowany z dużym marginesem błędu.

 

Nie tylko pozycja i prędkość jazdy

Nowoczesne urządzenia służące do monitoringu są nie tylko wyposażone w moduł GPS, lecz także podłączone do instalacji elektronicznej pojazdu - np. za pośrednictwem gniazda EOBD, służącego do diagnostyki auta. Dzięki temu urządzenie poza pozycją samochodu odczytuje wiele danych „z jazdy”: precyzyjną prędkość chwilową, którą system nakłada na obowiązujący na danym odcinku drogi limit prędkości, przeciążenia, obroty silnika, wybrany bieg, częstotliwość uruchamiania układu ABS oraz interwencji systemu ESP, a także - co jest bardziej oczywiste - trasę przejazdu czy postoje.

 

Do rzadkości należą przypadki, gdy użytkownik auta sam zakłada monitoring GPS w swoim samochodzie (co zresztą jest banalnie łatwe i wcale niedrogie), chyba że GPS ma pełnić funkcję antykradzieżową. Z reguły GPS zakłada pracodawca w samochodach firmowych albo rodzice w autach, którymi jeżdżą dzieci. Takie urządzenie ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo jazdy młodego kierowcy. Jest jednak pewien warunek - nie może być założone w tajemnicy, a zasady korzystania z samochodu są jasne dla obu stron.

 

GPS uspokaja kierowcę


Najbardziej zaawansowane systemy pozwalają na diagnostykę pojazdu na odległość - nawet, jeśli nie da się czegoś naprawić zdalnie, wiadomo, gdzie auto powinno trafić, by usunąć problem.

Kierowca auta firmowego - w zależności od ustawień systemu - albo nie otrzymuje żadnych komunikatów (pod warunkiem że przestrzega zasad ustalonych przez właściciela samochodu), albo po każdej podróży lub po danym okresie dostaje raport. Znajdują się w nim informacje na temat: przebytego dystansu, zużycia paliwa, średniej prędkości lub prędkości maksymalnej. Wrażenie bycia obserwowanym z pewnością nie jest przyjemne. Jednak dzięki takiemu rozwiązaniu kierowcy jeżdżą bardziej odpowiedzialnie i bezpiecznie - jeśli pracownik wie, że po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h natychmiast dostanie SMS-a z prośbą o bezpieczną jazdę, będzie starał się nie prowokować interwencji systemu. Układ może też działać bardziej dyskretnie, powodując mniejszy dyskomfort użytkownika, gdy np. ma on świadomość, iż dane z jazdy są zapisywane, ale nikt ich na bieżąco nie kontroluje. Gdyby jednak doszło do wypadku z powodu brawury albo bezmyślności kierowcy, to wtedy poniesie on konsekwencje.

 

Taniej, bo ze śledzeniem

Monitoring GPS jest też testowany przez ubezpieczycieli. Osoby, które dobrowolnie zdecydują się na monitoring swojego auta, zapłacą mniej za ubezpieczenie - pod warunkiem oczywiście, że jeżdżą bezpiecznie. Ocena stylu jazdy kierowcy nie jest „ręczna” - parametry jazdy analizuje komputer, po czym przyznaje lub odejmuje kierowcy punkty, np. za gwałtowne hamowanie albo spokojną, przewidującą jazdę. Na marginesie: namiastkę systemów oceniających styl jazdy ma na pokładzie coraz więcej kierowców nowych aut, zaopatrzonych we wbudowane aplikacje analizujące, czy kierowca jeździ ekonomicznie. Choć „ekonomiczny” styl jazdy nie do końca pokrywa się z „bezpiecznym” prowadzeniem samochodu, chodzi w gruncie rzeczy o to samo. Udowodniono, że kierowca, który korzysta z samouczka oszczędnej jazdy, zużywa mniej paliwa; ten, kto wie, że jego styl jazdy jest nadzorowany i oceniany, jeździ bezpieczniej. 

 

Monitoring GPS pozwala na zarządzanie flotą w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe są zdalna diagnostyka i naprawy aut, jeśli usterka dotyczy tylko oprogramowania. W razie awarii na drodze kierowca nie musi nawet podawać swojej pozycji - pracownicy centrali ustalają ją zdalnie i wysyłają na miejsce pomoc, a jeśli jest to możliwe, z góry starają się ocenić, z jakim problemem technicznym mają do czynienia, i próbują od razu zorganizować sprawne jego usunięcie. 
Czy wiesz, że...?

Wybierając opony Continental już teraz masz wpływ na Wizję zero i świat bez wypadków. Bądź częścią Wizji zero.

dopasuj opony

Quiz: Jakim Kierowcą jesteś?

Sprawdź jakim kierowcą jesteś i rozwiń swoje umiejętności!Jak prowadzisz auto? Spokojnie, bo...

Więcej

Konkurs: Jakim jesteś kierowcą?

Weź udział w naszym konkursie i szczerze powiedz nam, jakim kierowcą jesteś. Dzięki temu będziemy...

Więcej

Sportowe opony i felgi, czyli jak koła zmieniają osiągi samochodu

Sportowe opony i felgi nie tylko zmieniają wygląd samochodu,lecz także mają ogromny wpływ na...

Więcej

Bezpieczeństwo i komfort jazdy - czym wyróżniają się opony „złotego...

Poczucie bezpieczeństwa i panowanie nad sytuacją składają się na komfort jazdy.Jest jeszcze coś,...

Więcej

Ekonomiczny styl jazdy: jaka opona będzie najlepsza i dlaczego? Jak...

Ekonomiczny styl jazdy? Nie ma się czego wstydzić!Taki styl jazdy preferuje wielu kierowców,...

Więcej

Jak ciśnienie powietrza w kołach wpływa na komfort jazdy?

Ciśnienie powietrza ma kluczowy wpływ na komfort jazdy,ale nie tylko na komfort. Od właściwego...

Więcej

10 sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa

Ten sam samochód na przejechanie 100 km może potrzebować 6 albo 16 litrów paliwa.Wbrew pozorom...

Więcej

Wzór i głębokość bieżnika czy mieszanka gumowa oraz konstrukcja...

Wzór bieżnika opony jest ważny, ale...po pierwsze, nie zawsze, a po drugie, jest to tylko jeden z...

Więcej