POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO.

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o wizji zero

Dawid urodził się w 2032. Przeżył ZERO
wypadków.

20 miesięcy bez śmiertelnego wypadku. Jak to możliwe?
Polska nadal przoduje w Europie pod względem liczby wypadków drogowych w stosunku do liczby mieszkańców. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że gorzej jest tylko w Bułgarii i w Rumunii. Taka sama jak w Polsce jest liczba ofiar śmiertelnych na drogach na Litwie, ale progres w kierunku bezpieczeństwa u naszych północnych sąsiadów jest wyraźniejszy niż w Polsce Fenomenem w skali kraju jest Jaworzno. O tym, że jest to najbezpieczniejsze miasto w Polsce, mówią statystyki - po przekonstruowaniu miejskiej sieci drogowej przez 18 miesięcy, w tym przez cały 2017 rok w mieście nie zginął ani jeden pieszy, ani jeden kierowca samochodu czy rowerzysta. . Wprawdzie już w roku 2018 nie było tak dobrze, ale i tak Jaworzno stało się naprawdę bezpiecznym miejscem na mapie drogowej Polski. Jak to możliwe? O kwestiach bezpieczeństwa miasta opowiedział pod koniec 2017 roku Tomasz Tomsza, zastępca dyrektora w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Jaworznie.
  • Polska jest na czele europejskiego rankingu liczby wypadków drogowych.
  • Kluczowy wpływ na bezpieczeństwo ma dobrze zaplanowana infrastruktura drogowa. Zwężenia i ronda wymuszają na kierowcach rozsądną jazdę.
  • Dzięki przebudowie systemu dróg w Jaworznie udało się skutecznie zminimalizować możliwość śmiertelnych wypadków. Wizja zero staje się tam faktem.

- Czy można było uratować młodego człowieka, który w pijackim widzie próbował pokonać skrzyżowanie dwupasmowej drogi w poprzek, kiedy kilkanaście metrów dalej mógł skorzystać z przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną? Albo motocyklistę, który próbował moment obrotowy silnika, rozpędzając się grubo ponad setkę na godzinę, tak że skręcający na posesję samochodem kierowca nie miał szansy dostrzec zbliżającego się punktu? Czy starszego pana przechodzącego na pasach w samym centrum Jaworzna, którego nie zauważył kierowca skupiony na rozmowie przez telefon? - pyta retorycznie Tomasz Tomsza.

- W takich okolicznościach przydarzyły się ostatnie śmiertelne wypadki w mieście. Ostatni 20 miesięcy temu. Pierwszej ofierze nie można było pomóc. Tam nie mogliśmy nic zrobić, ale gdyby stara ulica Grunwaldzka była przebudowana tak jak np. ulica Bielańska, albo nawet jak Wiejska, to motocyklista nie wpadłby na pomysł, by wykorzystać drogę jak prostą na torze, i nie uległby śmiertelnemu wypadkowi. Nie mamy jeszcze pieniędzy na tę przebudowę, ale trzeba to kiedyś zrobić. A starszy pan? Samochodu, który go potrącił, mogłoby na tej ulicy w ogóle nie być. Podobnie jak 90% aut jeżdżących po tej jezdni. Ale nie ma odważnego, który chciałby oddać tę ulicę tylko komunikacji publicznej i pieszym, czyli ludziom. Obecnie odbywa się tam bezsensowny tranzyt wewnętrzny, choć na tym odcinku nie można się nigdzie zatrzymać, a do każdego celu podróży można dojechać inną drogą - kontynuuje przedstawiciel MZDiM w Jaworznie, który mocno wierzy, że bezpieczeństwo na drodze to nie tylko marzenie, ale także cel.

To on był tym odważnym, który postanowił zmienić komunikację w mieście i zrealizować wizję „zero wypadków”. Dziś dzięki jego pomysłom żyje się lepiej. 

Wąska droga, mniej wypadków
Na trasie śródmiejskiej zamiast 16 przejść dla pieszych na odcinku 3 km są tylko dwa miejsca, w których kierowca może spotkać pieszego - na rondzie i na przejściu ze wzbudzaną sygnalizacją świetlną.

Zoptymalizowanie liczby przejść dla pieszych zmniejszyło ryzyko potrąceń.

Wspomniana trasa biegnie kilometr od rynku i ma tylko jedną jezdnię, nie przecina miasta. Gdy obwodnice zaczęły wyprowadzać samochody z centrum miasta, w 2010 roku inżynierowie ruchu drogowego (Jaworzno przebudowują specjaliści, a nie urzędnicy) mogli zająć się uspokojeniem ruchu w śródmieściu i w dzielnicach. Pozwężali drogi.

- Pamiętam zachwyt inżynierów transportu, że po 10 latach mogli ponownie zbadać miasto pod względem komunikacyjnym i z tego powodu, że po raz pierwszy badali miasto, gdzie plan inwestycji w drogi został zrealizowany, i można było się dowiedzieć, czy prognozy ruchu były trafne. Odchylenia mieściły się w błędzie statystycznym. Czyli inżynieria transportu naprawdę działa, tylko trzeba zrozumieć, że mobilność miejska nie składa się z praw naukowych, tylko z niezrozumiałych dla niefachowców paradoksów. Poszerzanie dróg nie działa. Ale zwykły człowiek tego nie zrozumie. Prędkość samochodu w układzie jest zależna od prędkości komunikacji publicznej. Gdy pozwolimy, by tramwaje jeździły wolno, to wolno pojadą także samochody. Bo będzie ich więcej. Korki nie narastają liniowo, lecz lawinowo. A miejsca i rozwiązania, które uważane są przez kierowców za niebezpieczne, w rzeczywistości takie nie są - opowiada Tomasz Tomsza.


Rozum i dobra wola

W tym polskim mieście na drogach przestali ginąć ludzie, ale pomysł nie był w pełni nowy
i nie narodził się nad Wisłą. Podobne rozwiązania zostały sprawdzone w innych miejscach świata, które z problemem nadmiaru samochodów musiały się mierzyć w latach 60. i 70.W Holandii dochodziło do demonstracji i protestów społecznych z powodu dzieci ginących pod kołami aut. Miasta Zachodu wyglądają dziś zupełnie inaczej niż 40 lat temu. Triumf nowej urbanistyki jest dziś niezaprzeczalny. To zwycięstwo rozumu i dobrej woli.

- Nie ma społecznie akceptowalnej liczby wypadków śmiertelnych na drogach. Tylko wariat zgodziłby się z tezą, że w imię wygody podróżowania samochodem może ginąć w kraju wielkości Polski trzy tysiące osób rocznie. A w mieście wielkości Jaworzna osiem osób rocznie. Na Zachodzie uznano, że celem jest zero wypadków. Nazwano to Vision ZERO. I my mamy w Jaworznie Vision ZERO w życiu. Oby jak najdłużej - podkreśla Tomsza.

 


Wybierz opony

Wybierz opony

Wizja ZERO - Continental
Wybierz najlepsze opony

WinterContact™ TS 870

Wszystkie opony zimowe są takie same. Do czasu, kiedy ulice nie pokryją się śniegiem.

Zachowaj spokój i ciesz się pełną kontrolą nad samochodem na pokrytej śniegiem i lodem nawierzchni.

Pewnie utrzymuj kierunek jazdy dzięki krótkiej drodze hamowania na mokrej drodze oraz dzięki doskonałej odporności na aquaplaning.

Pokonuj długie odległości zużywając mniej paliwa.

...

WinterContact™ TS 870 P

Zima zapewnia deszcz, lód i śnieg. My zapewniamy Ci kontrolę.

Precyzyjne prowadzenie na śniegu i lodzie dzięki nowemu wzorowi bieżnika i lameli.

Doświadcz doskonałej wydajności na mokrej nawierzchni dzięki nowej kompozycji naszej mieszanki CoolChili™.

Długie przebiegi i niskie opory toczenia, co prowadzi do niskiego zużycia paliwa.
...

AllSeasonContact™

Panuj nad sytuacją, niezależnie od pory roku.

Zachowaj kontrolę, niezależnie od pory roku.

Bądź pewny przyczepności i skutecznego hamowania w każdych warunkach.

Ciesz się niskim zużyciem paliwa.

...