Na jakich oponach najlepiej dojedziesz na narty, czyli dlaczego warto wybierać opony klasy premium
-
Opony zimowe z najwyższej półki są z reguły najwszechstronniejsze
- Kupując najtańsze opony, zwykle wcale nie oszczędzasz: nie dość, że wystarczą na krócej, to na dodatek ryzykujesz, że będziesz musiał zapłacić też blacharzowi
- Dobre markowe opony w aucie to też znak, że ktoś o samochód dba - to detal, który podnosi wartość handlową samochodu i ułatwia jego odsprzedaż
Jeździsz głównie po mieście, w którym drogi są regularnie odśnieżane? To nie znaczy, że nie musisz się przejmować tym, na jakich oponach twoje auto będzie się poruszało zimą! Dla wielu mieszczuchów prawdziwą próbą jakości ogumienia ich aut jest zimowy wypad na narty. W takiej sytuacji można naprawdę docenić opony klasy premium. Dlaczego? Nie chodzi tu jedynie o ich wybitne właściwości w ekstremalnie trudnych warunkach, lecz o wszechstronność, bo z reguły to właśnie wyróżnia takie opony.
Dobre na śniegu i na suchej autostradzie
Wystarczy przejrzeć niezależne testy opon, żeby przekonać się, że wśród najtańszych opon można znaleźć takie, które świetnie radzą sobie w kopnym śniegu i na oblodzonych nawierzchniach. Stworzenie takiej opony to dla producentów żaden problem - ważne są odpowiednio miękka mieszanka gumowa i bieżnik gęsto ponacinany lamelkami. Tyle że te tanie „superzimowe” gumy często fatalnie wypadają we wszystkich próbach na suchej i mokrej nawierzchni. Co z tego, że może i na śniegu są świetne, skoro hamowanie na asfalcie z wyższej prędkości będzie gwałtownie podnosić poziom adrenaliny u kierowcy? A przecież najpierw trzeba do zasypanego śniegiem narciarskiego kurortu dojechać - najczęściej przynajmniej część trasy wiedzie autostradami lub drogami szybkiego ruchu.
Na tanich zimówkach będzie wtedy głośno, ślisko i niezbyt bezpiecznie. Z zimówkami z wyższej półki takich problemów nie ma. W ciągu ostatnich lat zaszedł naprawdę olbrzymi postęp w technologiach oponiarskich. Dobre markowe opony zimowe są równie ciche, jak opony letnie, a na mokrej nawierzchni zachowują się tak samo dobrze, jak one. Na miejscu, na górskich dróżkach, też nie spotka was rozczarowanie, bo wysokiej klasy zimówki trudnych warunków się nie boją. Jeśli zainwestujesz w dobre opony, zyskasz komfort, większe bezpieczeństwo i pewność, że twoje auto w każdych warunkach zachowa się optymalnie.
Opony z pewnego źródła
Wyobraźcie sobie pesymistyczny scenariusz: kupiliście tanie opony niszowej marki, a w czasie zimowego wyjazdu zdarzyło się uszkodzenie jednego z kół. Prawdopodobieństwo, że uda się wam tak po prostu dokupić jedną sztukę „wynalazku”, nie jest wcale duże. W takiej sytuacji trzeba będzie od razu kupić co najmniej dwie nowe opony (przepisy i rozsądek wymagają, żeby na kołach jednej osi opony były takie same), a jeśli auto ma napęd na cztery koła, to nawet cały komplet, bo niemarkowe opony często niezbyt precyzyjnie trzymają rozmiar i w „czteronapędówce” koła o różnym obwodzie mogą być zabójcze dla układu przeniesienia napędu.
Opony świadczą o aucie
Fajny samochód na oponach z najniższej półki? To od razu wzbudza podejrzenie, że właściciel auta nie dba też o inne kwestie - skoro oszczędza na oponach, od których zależą komfort i bezpieczeństwo, to czy nie skąpi pieniędzy też na wymiany oleju lub przeglądy? Na takie detale uwagę zwracają np. świadomi nabywcy aut używanych. I słusznie, bo nawet najlepsze auto, jeśli założymy mu na koła słabe opony, traci znaczną część swojego uroku.
Pięć powodów, dla których warto kupować opony klasy premium
-
Przyjemność z jazdy, optymalna przyczepność - opony klasy premium pozwalają w najwyższym stopniu wykorzystać potencjał samochodu.
-
Najkrótsze drogi hamowania w każdych warunkach - na przyczepnej suchej nawierzchni
z hamowaniem radzą sobie zwykle nawet opony budżetowe, ale np. na mokrej drodze różnice między oponami z niskiej półki cenowej a produktami premium są często olbrzymie.
-
Najwyższy komfort jazdy - markowe opony są intensywnie testowane przez producentów pod kątem emisji hałasu lub też uciążliwych wibracji. Są także znacznie precyzyjniej wykonane, co ułatwia ich wyważenie, a to też wpływa na komfort jazdy!
-
Niższe koszty eksploatacji - może to się wydawać dziwne, ale jeśli uwzględnicie nie tylko cenę opon, lecz także to, jak długo można z nich bezpiecznie korzystać, to z reguły okaże się, że nieco droższe w zakupie markowe opony to rozsądniejszy zakup, bo są trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia.
-
Niższe zużycie paliwa - stworzenie opon, które zapewniają jednocześnie niskie opory toczenia (czyli niskie zużycie paliwa), a jednocześnie gwarantują wysoką przyczepność, to prawdziwa sztuka, wymagająca doskonałych technologii i najlepszych materiałów. W przypadku opon budżetowych trzeba wybierać między bezpieczeństwem a niskimi oporami toczenia.