POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO.

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o wizji zero

Dawid urodził się w 2032. Przeżył ZERO
wypadków.

Naucz auto parkować!
W ciągu najbliższych lat w sprzedaży pojawią się auta wyposażone w systemy zdalnego, zautomatyzowanego parkowania. Samochód po wykonaniu sekwencji niezbędnych manewrów sam wjedzie do garażu, a potem sam go opuści. Zanim jednak to zrobi, właściciel udzieli mu odpowiednich wskazówek.

  • System automatycznego parkowania w trybie „nauki” tworzy trójwymiarową mapę otoczenia
  • Kolejne parkowanie w danym miejscu samochód wykona samodzielnie


Systemy zdalnego, zautomatyzowanego parkowania to coś więcej niż układ wykrywający wolną przestrzeń na ulicy, w którą samochód sam potrafi wjechać. Chodzi o to, żeby auto parkowało bez jakiegokolwiek udziału kierowcy w miejscach, które regularnie odwiedza, np. w domu czy pracy. Dzięki temu kierowca może zająć się dziećmi, wyjąć zakupy, a dopiero później uruchomić aplikację na smartfonie i wybrać opcję „zaparkuj mój samochód”. Auto samo wjedzie na swoje miejsce, nawet tak ciasne, że otwarcie drzwi będzie prawie niemożliwe.

Wszystko opiera się na systemie orientacji w przestrzeni. Wykorzystuje on urządzenia, które są - lub mogą być - zainstalowane w samochodzie, np. czujniki ultradźwiękowe, radary krótkiego zasięgu, kamery czy dalmierze laserowe. Najpełniejszy obraz otoczenia w promieniu 360 stopni wokół auta potencjalnie dają kamery, jednak ważne jest korzystanie z co najmniej dwóch systemów orientacji jednocześnie - kamery dają szczegółowy obraz przestrzeni, ale też są szczególnie podatne na wpływ otoczenia, np. opady czy inne czynniki ograniczające widoczność.

Przed pierwszym zaparkowaniem w danym miejscu samochód musi „nauczyć się” otoczenia. Tutaj ważną rolę odgrywa kierowca, który po włączeniu trybu „nauki” w aplikacji musi samodzielnie wykonać manewr - może to być zarówno prosty wjazd do garażu, jak i pokonanie kilkudziesięciu metrów po krętej drodze między klombami. W trybie „nauki” auto za pomocą dostępnych sensorów skanuje otoczenie i tworzy na własny użytek trójwymiarową mapę danego miejsca. Następnym razem wystarczy, że kierowca wyda polecenie wjazdu na miejsce parkingowe lub do garażu. Co więcej, jeśli na drodze pojazdu pojawi się nowa przeszkoda (np. porzucona zabawka), samochód ją ominie. Natomiast gdy w bezpośrednim jego otoczeniu pojawią się ruchome obiekty (np. dzieci), zatrzyma się - auto będzie stać w trybie czuwania do czasu, aż przeszkody znikną z zasięgu czujników i kamer. W zależności od dostępnej pamięci systemu samochód może zapamiętać od kilku do kilkunastu miejsc, w których rutynowo parkuje. Rozpoznanie miejsca (ale już z racji niewystarczającej dokładności - nie sam manewr) może ułatwić system GPS - obecnie powszechnie stosowany w pojazdach.




System automatycznego parkowania będzie dostępny w dwóch wersjach. Pierwszy, zaprezentowany przez firmę Continental na targach motoryzacyjnych w 2017 roku we Frankfurcie, ma trafić do seryjnej produkcji już w 2020 roku. Będzie on wymagał stałej asysty kierowcy. Oznacza to, że automatycznie parkujący samochód wykona manewr w czasie, gdy kierowca będzie trzymał wciśnięty przycisk na kluczyku lub telefonie. Rozwojowe wersje systemu automatycznego parkowania, niewymagające od kierowcy asysty wzrokowej, trafią do produkcji w kolejnym etapie.



Wybierz opony

Wybierz opony

Wizja ZERO - Continental
Wybierz najlepsze opony

WinterContact™ TS 870

Wszystkie opony zimowe są takie same. Do czasu, kiedy ulice nie pokryją się śniegiem.

Zachowaj spokój i ciesz się pełną kontrolą nad samochodem na pokrytej śniegiem i lodem nawierzchni

Pewnie utrzymuj kierunek jazdy dzięki krótkiej drodze hamowania na mokrej drodze oraz dzięki doskonałej odporności na aquaplaning.

Pokonuj długie odległości zużywając mniej paliwa.

...

WinterContact™ TS 870 P

Zima zapewnia deszcz, lód i śnieg. My zapewniamy Ci kontrolę

Precyzyjne prowadzenie na śniegu i lodzie dzięki nowemu wzorowi bieżnika i lameli.

Doświadcz doskonałej wydajności na mokrej nawierzchni dzięki nowej kompozycji naszej mieszanki CoolChili™.

Długie przebiegi i niskie opory toczenia, co prowadzi do niskiego zużycia paliwa.
...

AllSeasonContact™

Niemiecka technologia - bezpieczeństwo przez cały rok

Zachowaj kontrolę, niezależnie od pory roku.

Bądź pewny przyczepności i skutecznego hamowania w każdych warunkach.

Ciesz się niskim zużyciem paliwa.

...