POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO.

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o wizji zero
Opony nie tylko z gumy. Może być w nich też… plastik
Jeśli masz wątpliwości, które opony wybrać, wybierz… ekologicznie. Kilka miesięcy temu pojawiły się w sprzedaży pierwsze opony do samochodów osobowych marki Continental wykorzystujące technologię ContiRe.Tex. Mówiąc wprost: do ich produkcji wykorzystuje się zużyte butelki PET. Dużo niepotrzebnych nikomu butelek PET, z których część zapewne w formie nieprzetworzonej trafiłaby do środowiska znalazło zastosowanie w produkcji opon o najwyższych osiągalnych parametrach.

To już nie jest zapowiedź, to są fakty: począwszy od wiosny 2022 w sprzedaży są opony, do których produkcji wykorzystano zużyte butelki PET. Do produkcji jednego kompletu opon do samochodu osobowego zużywa się średnio 40 takich butelek. 

Najlepsza przędza z butelek PET w najlepszych oponach

Żeby było jasne: mówimy o oponach klasy premium, które produkuje się wyłącznie z materiałów najwyższej jakości. Jeśli chodzi o butelki PET, nie jest oczywiście tak, że trafiają one w jakkolwiek przypadkowy sposób do np. pojemnika z mieszanką gumową. Nic z tych rzeczy. W produkcji każdej opony do stworzenia jej bazowej konstrukcji wykorzystuje się jednak poliester. 

Opracowana przez Continental w ciągu zaledwie 8 miesięcy technologia ContiRe.Tex polega na pozyskaniu przędzy poliestrowej ze wstępnie oczyszczonych butelek PET bez żadnych innych procesów chemicznych i bez żadnych innych etapów recyklingu. Butelki są jedynie rozdrabniane mechanicznie, a następnie przetwarzane na granulat, z którego powstaje przędza. Pozyskanie wysokiej jakości surowca odbywa się zatem bez dodatkowego obciążania środowiska, co jest unikalną cechą tego procesu.

Ile butelek zmieści się w oponie?

Opony mają różne wymiary, niemniej rachunek jest prosty: średnio do produkcji jednej opony zużywa się 10 butelek PET, co daje 40 butelek na jednym komplecie opon. Oczywiście w przypadku większych rozmiarów zużywa się więcej butelek – komplet opon 19-calowych „pochłania” ich nawet 60.

W ciągu roku na świecie powstaje 500 miliardów butelek PET, co – teoretycznie – pozwoliłoby na wyprodukowanie przy użyciu tego surowca ponad 12 miliardów kompletów opon. Nie produkuje się aż tyle opon, ale… Continental do produkcji opon bierze butelki pozyskiwane w regionach, gdzie nie wdrożono szczelnego systemu odzyskiwania tego rodzaju surowców, gdzie nie ma zamkniętego obiegu recyklingu tego rodzaju odpadów. Chodzi o to, aby w pożyteczny sposób pozbyć się szczególnie tych śmieci, z którymi nie ma co zrobić. 

Nico Rosberg – Mistrz Świata Formuły 1  w sezonie 2016


Jak rozpoznać oponę, w której zastosowano technologię ContiRe.Tex?

Od wiosny 2022 Continental oferuje trzy modele opon produkowane przy wykorzystaniu technologii ContiRe.Tex. To dwa modele opon letnich – Continental PremiumContact™ 6 i Continental EcoContact™ 6 oraz jeden model opony całorocznej – Continental AllSeasonContact™. Pierwsze opony z technologią ContiRe.Tex są produkowane w fabryce Continental w Lousado w Portugalii. Na początek nową technologię wykorzystano w pięciu rozmiarach każdego z wymienionych modeli. Można je rozpoznać po charakterystycznym logo z napisem „Contains Recycled Material”. Można się spodziewać, że w miarę wprowadzania tej technologii w kolejnych fabrykach koncernu kolejne modele i rozmiary opon będą zawierać w sobie materiał pozyskany z butelek PET.

Opony wciąż czarne, choć coraz bardziej „zielone”

W laboratoriach firmy Continental trwają prace nad wykorzystaniem alternatywnych materiałów do produkcji, aby opony było mocniejsze, coraz trwalsze, a jednocześnie mniej obciążające środowisko w fazie produkcji.
Przedstawiciele marki zapowiadają, że najpóźniej do 2050 r. chcą wykorzystywać w fabrykach ogumienia wyłącznie materiały pochodzące ze zrównoważonej produkcji.

Wybierz opony

Wybierz opony

Wizja ZERO - Continental
Wybierz najlepsze opony

WinterContact™ TS 870

Wszystkie opony zimowe są takie same. Do czasu, kiedy ulice nie pokryją się śniegiem.

Zachowaj spokój i ciesz się pełną kontrolą nad samochodem na pokrytej śniegiem i lodem nawierzchni

Pewnie utrzymuj kierunek jazdy dzięki krótkiej drodze hamowania na mokrej drodze oraz dzięki doskonałej odporności na aquaplaning.

Pokonuj długie odległości zużywając mniej paliwa.

...

WinterContact™ TS 870 P

Zima zapewnia deszcz, lód i śnieg. My zapewniamy Ci kontrolę

Precyzyjne prowadzenie na śniegu i lodzie dzięki nowemu wzorowi bieżnika i lameli.

Doświadcz doskonałej wydajności na mokrej nawierzchni dzięki nowej kompozycji naszej mieszanki CoolChili™.

Długie przebiegi i niskie opory toczenia, co prowadzi do niskiego zużycia paliwa.
...

AllSeasonContact™

Niemiecka technologia - bezpieczeństwo przez cały rok

Zachowaj kontrolę, niezależnie od pory roku.

Bądź pewny przyczepności i skutecznego hamowania w każdych warunkach.

Ciesz się niskim zużyciem paliwa.

...