POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Xavery, urodził się w 2033.

Przeżył ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Inteligentne przejście dla pieszych kontra potrącenia i wyprzedzanie

Zapewnienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to bardzo ważny element organizacji ruchu drogowego. W tym celu w coraz większym zakresie są wykorzystywane nowe technologie. Przejścia, które informują o czasie wyświetlania czerwonego światła, wykrywają obecność pieszych i wydłużają lub skracają czas wyświetlania zielonego światła czy też takie, które znikają, gdy nie są potrzebne, to rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców.

  • Sygnalizacja na przejściu dla pieszych może być automatycznie wzbudzana przez osoby, które zbliżają się do przejścia
  • Pasy na przejściu dla pieszych wyświetlane przez komputerowo sterowane diody LED mogą być automatycznie poszerzane lub zwężane - w zależności od potrzeby
  • Możliwe jest wyświetlanie na asfalcie dodatkowych znaków poziomych - zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i samochodów

To, co niejednokrotnie skłania pieszych do przechodzenia lub przebiegania na czerwonym świetle, to przekonanie, że nie działa sygnalizacja - czerwone światło dla pieszych świeci się i świeci, samochody jadą... pewnie system jest zepsuty. Tymczasem niekomfortowe - z punktu widzenia pieszych - ustawienie cyklu działania świateł na przejściu wynika często z chłodnej kalkulacji inżynierów ruchu. Jest tak dlatego, że w niektórych miejscach o wybranych porach dnia pieszych spotyka się niewielu, za to problemem jest wzmożony ruch samochodowy. Światła ustawia się zatem tak, że pieszy ma szansę przejść bezpiecznie przez jezdnię np. raz na 5 minut. W Londynie problem ten rozwiązano pod koniec 2013 roku, instalując w mieście - w kilkuset punktach - „inteligentne” przejścia dla pieszych. System jest niezwykle prosty i skuteczny - przy przejściach ustawiono wyświetlacze odliczające czas do chwili, gdy zapali się zielone światło dla pieszych. Okazało się, że takie rozwiązanie skutecznie studzi emocje wśród niecierpliwych pieszych, nie pozostawia też wątpliwości, czy sygnalizacja działa. Liczba osób, które przebiegają przez jezdnię na czerwonym świetle, maleje.


fot. Direct Line

Za dużo ludzi?

Systemy odliczające czas do wyświetlenia sygnału zielonego nie rozwiązały jednak innego problemu, z którym boryka się londyńska metropolia. Chodzi o tłok i kłopoty z pokonaniem przejścia dla pieszych w godzinach szczytu, zwłaszcza w okolicach stacji metra. Zaobserwowano, że w niektórych punktach miasta przy przejściu ustawiają się kolejki, a mówiąc bardziej obrazowo, gromadzi się tłum, który nie jest w stanie przekroczyć jezdni w czasie jednego cyklu wyświetlania zielonego światła.

 

W ramach rozwiązania na początku 2014 roku zaprezentowano urządzenie, które dostosowuje czas wyświetlania sygnału zielonego do sytuacji na przejściu dla pieszych i wokół niego. W przypadku dużego obciążenia ruchem pieszym samochody muszą dłużej czekać, zaś piesi mają więcej czasu. Jak taki system może działać? Najłatwiej jest w takim punkcie zainstalować kamery monitoringu. Niestety, problemem okazuje się obsługa - ile przejść może obsłużyć jeden operator? Zdecydowano się więc na kamery, które automatycznie analizują ruch wokół skrzyżowania. System nie tylko wydłuża czas niezbędny do bezpiecznego pokonania jezdni przez pieszych, lecz także... anuluje wyświetlanie sygnału zielonego dla pieszych, gdy jest on zbędny. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy ktoś naciśnie przycisk informujący system o zamiarze pokonania jezdni, a następnie - nie czekając na światło zielone - przechodzi lub przebiega przez jezdnię albo odchodzi w innym kierunku.

Na podobnej zasadzie działają systemy, które uruchamiają oświetlenie ostrzegające kierowców o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych w chwili, gdy wykrywają ruch pieszych wokół niego. Najbardziej zaawansowanym technicznie pomysłem jest jednak przejście, które... pojawia się tylko wtedy, gdy jest potrzebne.

Pojawiam się i znikam


fot. Direct Line

Przejście dla pieszych przyszłości, zaprojektowane przez inżynierów firmy Umbrellium na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Direct Line, zaprezentowano i przetestowano w zaaranżowanym miasteczku drogowym w południowym Londynie. Ma to być odpowiedź na zagrożenia, które stają się udziałem wielu Brytyjczyków na przejściach dla pieszych. Zasadniczym elementem konstrukcji jest zespół diod LED widzialnych w każdych warunkach pogodowych i niezależnie od pory dnia, wyświetlających na drodze tradycyjną zebrę albo inne znaki poziome. Kształt i wielkość wyświetlanego wzoru (cały system zajmuje powierzchnię większą niż tradycyjne przejście dla pieszych) zależą od aktualnej potrzeby, ocenianej przez sterownik oraz system kamer zainstalowanych wokół przejścia. Kamery analizują ruch, a także odróżniają dorosłych pieszych od dzieci i rowerzystów.


fot. Direct Line

Jak to działa?

Przykładowo w porze przedpołudniowej, gdy ruch pieszych jest niewielki, przejście  pojawia się tylko wtedy, gdy w okolicy znajdzie się człowiek. Gdy ruch pieszy gęstnieje, przejście wyświetla się stale, dostosowując jaskrawość oświetlenia do pory dnia i natężenia światła wokół. Kiedy natomiast na przejście wbiegnie dziecko (lub pojawi się obok niego), system może wyświetlić nie tylko jaskrawe pasy, lecz także czerwone linie, które zatrzymają przejeżdżające pojazdy w bezpiecznej odległości. Wokół pasów mogą - również w zależności od potrzeby - pojawiać się znaki dla rowerzystów. Zgodnie z podstawowym założeniem projektu pieszy jako niechroniony uczestnik ruchu jest najważniejszy. Kierowcy muszą być ostrzegani o zagrożeniu, ale tak, żeby nie odwracało to ich uwagi od innych elementów drogi. I jeszcze bonus dla kierowców - gdy nie ma potrzeby, żeby się zatrzymali, przejście znika, tym samym samochody mogą jechać bez zatrzymania. 


fot. Direct Line
Czy wiesz, że...?

Wybierając opony Continental już teraz masz wpływ na Wizję zero i świat bez wypadków. Bądź częścią Wizji zero.

dopasuj opony

Opony (bliskiej) przyszłości: w stałym kontakcie z autem

Już dziś na masową skalę testuje się oponywyposażone w czujniki zatopione w gumie, komunikujące...

Więcej

Czy warto samodzielnie zmieniać koła?

Samodzielna zmiana kół za pomocą klucza i podnośnika wydaje się prostą czynnością.W teorii należy...

Więcej

Kiedy warto zmienić opony na letnie?

Dopóki opony zamontowane w naszym samochodzie mają szansę zetknąć się z ośnieżoną lub oblodzoną...

Więcej

Sprawdź, ile wiesz o oponach

Dobre opony umożliwiają bezpieczną jazdę, o ile są dobrze dobrane do auta i są w odpowiednim...

Więcej

Dobre wyważenie kół: co jest ważne?

Od prawidłowego wyważenia kół w aucie zależy komfort jazdy i trwałość układu jezdnego.Co o...

Więcej

Opony typu run flat i zwykłe: czy można je stosować zamiennie?...

Korzyści, które niesie ze sobą jazda na ogumieniu run flat, są oczywiste:opony tego typu...

Więcej

Przebita opona: jak się zachować?

Wcześniej czy później prawdopodobnie każdemu kierowcy zdarzy się złapać gumę.Podpowiadamy, jak...

Więcej

Jak hamować nowoczesnym autem?

Hamowanie pulsacyjne? Kontrowanie kierownicą?To co niegdyś uchodziło za wyższą szkołę jazdy, w...

Więcej