POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Xavery, urodził się w 2033.

Przeżył ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Wypadki na drogach: dobre warunki mogą być niebezpieczne!

Większość z nas najbardziej obawia się jazdy w ciężkich warunkach drogowych, kiedy jest mroźno, ciemno, mokro lub pada śnieg. Tymczasem do najcięższych wypadków dochodzi najczęściej wtedy, kiedy warunki do jazdy są doskonałe.


  • Do największej liczby wypadków drogowych dochodzi przy dobrej widoczności i na prostych drogach
  • Najniebezpieczniejsze miesiące na polskich drogach to lipiec i sierpień
  • Podczas opadów śniegu i gradu często dochodzi do drobnych stłuczek, ale poważne wypadki drogowe to w takich warunkach rzadkość

W 2016 roku w policyjnych statystykach odnotowano w Polsce 33 664 wypadków drogowych w których zginęło 3026 osób. Najwięcej wypadków wydarzyło się w sierpniu (10 proc. ogółu), lipcu (9,8 proc.) oraz w czerwcu (9,6 proc.). Najwięcej osób zginęło na drogach w sierpniu (10,3 proc.) oraz we wrześniu (10,2 proc.). Te dane mogą na pierwszy rzut oka dziwić - przecież w tych miesiącach warunki drogowe są z reguły najlepsze! Nie ma śniegu, z najczęściej jest sucho i słonecznie, a za dnia widoczność jest z reguły doskonała. Więc może chodzi o wypadki drogowe, do których dochodzi nocą? Ależ skąd! Według statystyk do większości niebezpiecznych zdarzeń dochodzi w ciągu dnia (69,6 proc.), najwięcej z nich zdarza się między 14.00 a 19.00. Szczegółowe statystyki policyjne potwierdzają: im lepsze warunki do jazdy, tym ryzyko wypadku większe!Wypadki za dnia i przy dobrej pogodzie

Choć trudno to sobie wyobrazić, ale przy dobrej pogodzie ryzyko tego, że dojdzie do niebezpiecznego wypadku jest ponad 20 razy większe niż wtedy, kiedy pada śnieg! Spośród wspomnianych wcześniej 33 664 wypadków na polskich drogach aż 20 349 wydarzyło się przy dobrych warunkach atmosferycznych, podczas mgły zaledwie 315, a przy opadach śniegu lub gradu miało miejsce tylko 837 wypadków. Nieco bardziej niebezpieczna jest jazda w deszczu (ok. 5 tys. wypadków) oraz przy dużym zachmurzeniu.

Do wypadków drogowych dochodzi najczęściej na terenie zabudowanym (70,9 proc.), choć więcej ofiar śmiertelnych pociągają za sobą wypadki poza terenem zabudowanym.Najwięcej wypadków ma miejsce na prostych odcinkach dróg oraz na skrzyżowaniach z drogą z pierwszeństwem.

Podsumowując: największe ryzyko wypadku drogowego występuje tam, gdzie czujemy się bezpiecznie. To właśnie usypia naszą uwagę!

W ciągu dnia, przy dobrych warunkach drogowych, po suchej, prostej trasie poruszamy się z reguły najszybciej, a przez to, że nie czujemy się zagrożeni, często przestajemy uważać, a naszą uwagę pochłania co innego niż prowadzenie auta, np. obsługa radia czy smartfona. Podczas jazdy w dobrych warunkach bardzo szybko tracimy też poczucie prędkości - 100 km/h w słoneczny dzień na prostej drodze może sprawiać wrażenie, że się wleczemy. Taka sama prędkość w gorszych warunkach wzbudza już znacznie większe emocje. Za dnia, przy dobrej pogodzie natężenie ruchu jest też z reguły najwyższe, to również sprawia, że prawdopodobieństwo wypadku wzrasta.Zła pogoda: dużo kolizji, mało ofiar

Oczywiście, kiedy warunki robią się naprawdę trudne, np. drogi stają się śliskie, a widoczność drastycznie spada, ryzyko tego, że dojdzie do kolizji również jest znaczne. Tyle, że w takich warunkach większość kierowców z reguły jeździ znacznie wolniej niż zwykle. Dochodzi do wielu kolizji, ale ich skutki są zwykle znacznie mniej dramatyczne niż przy dobrych warunkach drogowych. Najczęściej kończy się na pogiętej blasze, potłuczonym szkle i połamanych plastikach - a jeśli nie ma rannych i zabitych to takie zdarzenia nie trafiają do policyjnej statystyki wypadków.Policyjne statystyki potwierdzają to, że najczęściej przyczyną wypadku jest ludzki błąd i niewłaściwa ocena sytuacji. Wtedy, kiedy warunki zmuszają nas do zdjęcia nogi z gazu, ryzyko spada. Kiedy czujemy się zbyt pewnie robi się naprawdę niebezpiecznie, mimo iż przy dobrej widoczności teoretycznie z daleka powinniśmy zauważyć zagrożenie, a na suchej nawierzchni droga hamowania jest znacznie krótsza niż na śniegu czy lodzie. W takich sytuacjach bardzo pomocne okazują się  np. systemy asystujące uruchamiające automatycznie w sytuacji awaryjnej hamulce - dobre warunki nie usypiają czujności elektroniki. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku podpartego świadomością, że na drodze nie zawsze jest tak bezpiecznie, jak mogłoby się wydawać.
Czy wiesz, że...?

Wybierając opony Continental już teraz masz wpływ na Wizję zero i świat bez wypadków. Bądź częścią Wizji zero.

dopasuj opony