POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Franek, urodził się w 2026.
Lili, urodziła się w 2024.

Przeżyli ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Sygnalizacja świetlna - wszystko zaczęło się od wybuchu

Dawniej ręcznie obsługiwane lampy gazowe, a dziś systemy elektrycznej sygnalizacji świetlnej nie tylko kierują ruchem pieszych i samochodów oraz ustalają pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach, lecz także rozładowują korki i spowalniają zbyt szybko jadące pojazdy.


  • Początkowo sygnalizatory świetlne były wykorzystywane jedynie w kolejnictwie
  • Pierwszą drogową sygnalizację świetlną z lampami gazowymi uruchomiono wiele lat przed upowszechnieniem się samochodów

Sygnalizatory świetlne wymyślono wiele lat przed pojawieniem się samochodów. Za pierwszą drogową sygnalizację świetlną uważa się urządzenie, które w grudniu 1868 roku zamontowano na skrzyżowaniu ulic Bridge Street i New Palace Yard w Londynie, niedaleko pałacu westminsterskiego. Czerwono-zielony sygnalizator z lampami gazowymi był używany wyłącznie po zmroku. Służył do zatrzymywania powozów konnych, które utrudniały bezpieczny ruch pieszych. Lampy gazowe obsługiwane ręcznie były jednak mocno niedopracowanym wynalazkiem - już po dwóch tygodniach doszło do pierwszego wybuchu. Ryzyko związane z wybuchami gazu w ówczesnej sygnalizacji zastopowało na wiele lat rozwój tego wynalazku.

 

Śladami kolejnictwa

Skąd w ogóle wziął się pomysł na wykorzystanie w sygnalizacji świetlnej takich, a nie innych kolorów? Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zagłębić się w historię, i to - co ciekawe - historię nie tylko motoryzacji, lecz także transportu kolejowego. Zanim zamontowano pierwszą czerwono-zieloną sygnalizację pod pałacem westminsterskim, kolorowe sygnalizatory były już wykorzystywane w kolejnictwie. Wybór koloru czerwonego do sygnalizowania nakazu zatrzymania się wynika z tego, że kojarzy się on z zagrożeniem. Co więcej, jest bardzo dobrze widoczny, zarówno w dzień, jak i w nocy. W tamtym czasie zielony kolor pełnił funkcję, która dziś jest zarezerwowana dla żółtego światła - ostrzegał. Natomiast białe światło oznaczało „jedź”. Było ono jednak mało funkcjonalne - często mylono je z innymi białymi światłami widocznymi na horyzoncie. Po kilku niebezpiecznych incydentach zdecydowano, że bezpieczniej będzie, jeśli to zielone światło będzie sygnalizować „droga wolna”.

Ponad pół wieku później, w 1914 roku, pierwszą elektryczną, choć ręcznie sterowaną sygnalizację świetlną zainstalowano w Cleveland w stanie Ohio (USA). Wynalazek dobrze się przyjął. Dwukolorowe sygnalizatory (czerwony - „stój”; zielony - „jedź”) stopniowo pojawiały się na kolejnych skrzyżowaniach miasta. Zaledwie 6 lat później w Detroit (USA) wprowadzono wykorzystywany do dziś trzykolorowy system świateł.

fot. Fox Photos/Getty Images
22 października 1929 r.: w komisariacie w Manchesterze są testowane światła dla pieszych


Pierwsza automatyka

Około 1922 roku zaczęły pojawiać się światła drogowe niewymagające ręcznej obsługi (Salt Lake City, USA), wyposażone w przełączniki czasowe. W miarę upowszechniania się sygnalizacji świetlnej automatyka okazała się koniecznością - wkrótce w samym Nowym Jorku pozwoliła ona zwolnić kilkaset policyjnych etatów.

Swego rodzaju rewolucją był system zamontowany po raz pierwszy w Baltimore w 1928 roku, czyli sygnalizator wyposażony w mikrofon, który reagował na dźwięk klaksonu samochodowego. W tym czasie sygnalizacja świetlna działała już w Polsce - w 1926 roku stanęła na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. W 1933 roku powstała pierwsza sygnalizacja świetlna z włącznikiem obsługiwanym przez pieszych. Pierwsza sygnalizacja świetlna wzbudzana przez pieszych pojawiła się w naszym kraju w 1967 roku przy ulicy Grójeckiej w Warszawie.

Na początku lat 50. zaczęto stosować komputerowe sterowanie ruchem. Na skrzyżowaniach przed światłami instalowano płyty, których obciążenie oznaczało, że samochód czeka na przejazd. W miarę dostępności mniejszych i bardziej wydajnych komputerów automatyka przejmowała sterowanie światłami - możliwe było wydłużanie czasu wyświetlania sygnałów zielonych na bardziej obciążonych drogach.  



fot. Daily Herald Archive/SSPL/Getty Images
Nowoczesne w tamtych czasach światła na Oxford Street w Londynie, 5 lipca 1931 roku.


Światła znane dziś

W latach 70. w wielu krajach nastąpił nagły wzrost liczby sygnalizatorów świetlnych. Był to skutek stale rosnącego natężenia ruchu, liczby wypadków i ich ofiar, a także produkcji coraz szybszych pojazdów. To wszystko sprawiło, że doszło do gwałtownego pogorszenia płynności jazdy i bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego - nie tylko kierowców, lecz także rowerzystów i pieszych.

Jednocześnie cały czas dopracowywano działanie sygnalizacji i na coraz większą skalę wykorzystywano systemy komputerowe - o ile początkowo tworzono sieci kilku czy kilkunastu sygnalizatorów, o tyle ostatecznie standardem w dużych metropoliach stały się samouczące się systemy regulujące ruch na obszarze całych miast lub ich dzielnic.

Obecnie standardem są sygnalizatory reagujące na obecność samochodów (na mniej uczęszczanych drogach można dłużej wyświetlać sygnał czerwony, a pozostawiać dłużej światło zielone na drodze bardziej obciążonej ruchem) albo takie, które - zwłaszcza poza miastem - spowalniają ruch. Kierowcy jadący zgodnie z przepisami mają „zieloną falę”, zaś dla tych, którzy jadą za szybko, na krótką chwilę włącza się światło czerwone.





Czy wiesz, że...?

Wybierając opony Continental już teraz masz wpływ na Wizję zero i świat bez wypadków. Bądź częścią Wizji zero.

dopasuj opony

Kiedy warto zmienić opony na letnie?

Dopóki opony zamontowane w naszym samochodzie mają szansę zetknąć się z ośnieżoną lub oblodzoną...

Więcej

Opony (bliskiej) przyszłości: w stałym kontakcie z autem

Już dziś na masową skalę testuje się oponywyposażone w czujniki zatopione w gumie, komunikujące...

Więcej

10 sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa

Ten sam samochód na przejechanie 100 km może potrzebować 6 albo 16 litrów paliwa.Wbrew pozorom...

Więcej

Dobre opony to nie wszystko - pamiętaj o geometrii zawieszenia i o...

Żeby opony zapewniały optymalną przyczepność i jak najlepsze prowadzenie, nie wystarczy jedynie...

Więcej

Opony całoroczne: zalety i ograniczenia

Opony całoroczne, zwłaszcza te z najwyższej półki, są coraz lepsze. To wygodne rozwiązanie...

Więcej

Zmiana opon: jak to zorganizować, by być zadowolonym

Zmiana opon: by być zadowolonym, chcielibyśmy to zrobić szybko.Chyba najważniejsze jest jednak,...

Więcej

Data produkcji opon: jakie to ma znaczenie?

Wielu kierowców przykłada nadmierną wagę do kodu na boku opon,który podaje (w przybliżeniu) datę...

Więcej

Ciśnienie w oponach: jak wpływa na osiągi samochodu?

Ciśnienie powietrza w oponach samochodu może być za wysokie,prawidłowe lub za niskie, przy czym...

Więcej