POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Xavery, urodził się w 2033.

Przeżył ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Dwa komplety opon czy dwa komplety kół: co się bardziej opłaca?

W zależności od tego, jaki macie samochód i jakie koła, na zimę warto mieć albo drugi zestaw kół, albo tylko drugi zestaw opon. W wielu wypadkach o wyborze jednego z tych dwóch rozwiązań decydują koszty: w nowoczesnym aucie kompletne koło składa się nie tylko z opony i felgi, lecz także często z czujnika ciśnienia

Nie każde felgi, których używamy latem, nadają się do jazdy zimą. Czasem używanie dużych obręczy i niskich opon zimą zwyczajnie się nie opłaca, gdyż korzyści z używania takiego zestawu w złych warunkach pogodowych są niewielkie, z kolei koszty i ryzyko uszkodzenia kół - wysokie.

Dwa komplety, różne parametry

Jeżeli macie dwa komplety kół, ich parametry mogą być bardzo różne: latem można używać kół „ekstremalnych”, na dużych felgach i z oponami o niższym profilu, a zimą - mniejszych felg i bardziej komfortowych „wyższych” opon, które w dodatku są bardziej odporne na uszkodzenie. Warto wiedzieć, że wymiana opony o dużej średnicy osadzenia (20-21 cali) i niskiej ściance bocznej wymaga skorzystania z usługi warsztatu z najwyższej półki, co wiąże się z odpowiednio wysokim rachunkiem. Takie dobrze zmontowane koła lepiej zostawić w spokoju - nie rozmontowywać, jeździć na nich tylko latem. Zresztą nie sposób jednoznacznie powiedzieć, jakie koło jest „ekstremalne”: w samochodzie klasy kompaktowej już 19-calowe koło będzie wyposażone w niską oponę - taki zestaw ma charakterystykę optymalną do użycia na gładkim asfalcie podczas szybkiego podróżowania, niekoniecznie zaś nadaje się do jazdy zimą w śniegu.


Dwa komplety - szybka wymiana?

Kompletne koła wymienia się szybciej (i taniej) niż same opony. W przypadku aut bez czujników ciśnienia w kołach wymiana kompletu kół w warsztacie zajmuje kilka minut, a można to zrobić także samodzielnie pod własnym garażem. Oczywiście, transport kompletu kół jest bardziej uciążliwy niż samych opon (są cięższe, zwykle brudne, nie mieszczą się w bagażniku), ale jeśli przechowujecie koła (lub same opony) w przechowalni warsztatu (koszt 50-120 zł za sezon), nie ma to znaczenia. Za wymianę kół zapłacicie 20 zł, a za wymianę opon - 100 zł lub więcej. W obu przypadkach trzeba się liczyć z rachunkiem za programowanie czujników ciśnienia, jeśli samochód jest w nie wyposażony.


Samodzielna wymiana

Jeżeli macie garaż i trzymacie w nim koła, to możecie wymienić je nawet samodzielnie, co zajmuje nie więcej czasu niż dojazd do warsztatu. Jednak uwaga: wymiana kompletu kół przy użyciu fabrycznego lewarka i typowego klucza do kół wymaga sporego wysiłku. W przypadku kół wyposażonych w czujniki TPMS wiele zależy od auta i typu czujników: niektóre czujniki dają się „sklonować” i wówczas, jeśli nie rotujecie kół, można je wymienić we własnym zakresie albo bez dodatkowych kosztów w warsztacie, ale jeśli czujniki wymagają programowania, nie obejdzie się bez wizyty w warsztacie i dodatkowego rachunku za usługę - inaczej po samodzielnej wymianie kół system nie będzie działać, zaś na desce rozdzielczej zacznie pojawiać się ostrzegawczy komunikat.

Ile kosztuje komplet opon?

Jeżeli koła letnie są zmontowane na felgach, które bezwarunkowo nadają się do użytku zimą, kwestia, czy warto inwestować w drugi komplet kół, czy też lepiej wymieniać same opony, jest prywatną kalkulacją. Za komplet dobrych opon do nowoczesnego auta klasy średniej zapłacicie ok. 1200-1500 zł. To, co może skutecznie zniechęcić do skompletowania pełnego zestawu kół na zimę, to czujniki ciśnienia w kołach: gdy dowiadujemy się, że musimy zapłacić za felgi np. 1000 zł, komplet opon (1200-1500 zł) i jeszcze 1000 zł za komplet czujników, to wtedy robi się drogo. Z drugiej strony, mając dwa komplety kół, rocznie oszczędzamy 200-300 zł na zmianie opon i wyważaniu kół. Trzeba też pamiętać, że aluminiowe felgi wykorzystywane zimą są narażone na działanie soli - zużywają się więc w przyspieszonym tempie i jeśli zależy wam, żeby mieć latem ładne koła, powinniście mimo wszystko mieć dwa komplety. Nie bez znaczenia jest koszt opon zimowych w „ekstremalnym” rozmiarze: za jedną dobrą niskoprofilową oponę do samochodu klasy średniej zapłacicie nie 400, lecz nawet 1000 zł, zaś ryzyko, że taką oponę (często więcej niż jedną) uszkodzicie zimą, jest bardzo wysokie.

 
 

Wybierz najlepsze opony

AllSeasonContact™

Jedna opona, cztery pory roku

Dobra przyczepność na zaśnieżonych i mokrych nawierzchniach zimą

Skuteczne hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni latem

Najlepsza w swojej klasie pod względem oporów toczenia
...

Więcej

WinterContact™ TS 860

Maksymalne bezpieczeństwo w każdych warunkach zimowych dla samochodów klasy kompaktowej i średniej.

Technologia Cool Chili™ zapewnia najwyższą skuteczność hamowania w każdych zimowych warunkach

Liquid Layer Drainage™ skraca drogę hamowania na oszronionej i oblodzonej nawierzchni
...

WinterContact™ TS 860 S

Doskonałe zachowanie w zimie napędzane dzięki niemieckiej technologii

Doskonałe zachowanie na śniegu gwarantuje wyjątkową przyjemność z jazdy.

Najlepsza skuteczność hamowania dla maksymalnego bezpieczeństwa w zimie.

Doskonałe prowadzenie na suchej nawierzchni dla najwyższej precyzji kierowania.
...

Więcej

Tanie opony: ile można stracić?

Tanie opony na półce w sklepie czy na zdjęciu w Interneciewyglądają niemal identycznie jak...

Więcej

Zamienniki opon: jaki rozmiar będzie pasował, a jaki nie? Na co...

Kupując opony, odruchowo zwracamy uwagę na ich średnicę osadzenia pod kątem średnicy felgoraz na...

Więcej

Kiedy warto założyć opony zimowe?

Opony zimowe - zwłaszcza opony klasy premium -stały się w ostatnich latach bardzo uniwersalne....

Więcej

Quiz: Jakim Kierowcą jesteś?

Sprawdź jakim kierowcą jesteś i rozwiń swoje umiejętności!Jak prowadzisz auto? Spokojnie, bo...

Więcej

Konkurs: Jakim jesteś kierowcą?

Weź udział w naszym konkursie i szczerze powiedz nam, jakim kierowcą jesteś. Dzięki temu będziemy...

Więcej

Sportowe opony i felgi, czyli jak koła zmieniają osiągi samochodu

Sportowe opony i felgi nie tylko zmieniają wygląd samochodu,lecz także mają ogromny wpływ na...

Więcej

Bezpieczeństwo i komfort jazdy - czym wyróżniają się opony „złotego...

Poczucie bezpieczeństwa i panowanie nad sytuacją składają się na komfort jazdy.Jest jeszcze coś,...

Więcej

Ekonomiczny styl jazdy: jaka opona będzie najlepsza i dlaczego? Jak...

Ekonomiczny styl jazdy? Nie ma się czego wstydzić!Taki styl jazdy preferuje wielu kierowców,...

Więcej