POKOLENIE ZERO

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie może dawać wyeliminowanie wszelkich zagrożeń na drodze. Pierwsze pokolenie, które tego doświadczy będzie Pokoleniem ZERO. 

Pokolenie ZERO to projekt dedykowany Wizji Zero wdrażanej przez Continental na całym świecie, która zakłada całkowite wyeliminowanie wypadków, rannych czy ofiar śmiertelnych - bo właśnie do ZERA w tej materii dążymy!

Dowiedz się więcej o Wizji Zero

Zwiń

Xavery, urodził się w 2033.

Przeżył ZERO wypadków.

Pokolenie zero

ZERO wypadków. ZERO rannych. ZERO ofiar śmiertelnych. Trudno dziś sobie wyobrazić...

więcej

Kiedy warto założyć opony zimowe?

Opony zimowe - zwłaszcza opony klasy premium - stały się w ostatnich latach bardzo uniwersalne. Umożliwiają bezpieczną jazdę nie tylko w warunkach prawdziwie zimowych, lecz także przez cały okres przejściowy - jesienią i wiosną. Oznacza to, że jazda na zimówkach ma sens - w zależności od regionu kraju przez pięć, a nawet ponad sześć miesięcy w roku - od połowy października do początku maja.

  • Dobre opony zimowe są na tyle uniwersalne, że w ciągu roku korzystamy z nich nie krócej niż z opon letnich
  • Warunki do zmiany opon na zimowe w większości regionów Polski pojawiają się już w październiku

O ile opony zimowe stają się coraz bardziej uniwersalne, o tyle nie można tego powiedzieć o oponach letnich: to, że nie nadają się do jazdy po śniegu, pozostaje kwestią niezmienną. Śnieg w naszych warunkach klimatycznych jest zjawiskiem coraz rzadziej spotykanym, ale też kalendarzowo nie do końca przewidywalnym - może na krótko pojawić się pierwszy raz w połowie października, by wrócić np. dopiero w lutym.

Zimno już w październiku

Osobna rzecz to temperatura: ta nie tylko zależy od pogody i kalendarza, lecz także ulega istotnym wahaniom dobowym. Dość powiedzieć, że w tym roku mieliśmy już kilka dni (na początku października), gdy nad ranem temperatura powietrza w różnych regionach Polski spadła do nawet -5 stopni Celsjusza. Ma się rozumieć, że jesienią prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków z każdym dniem rośnie. Jeśli za wyznacznik odpowiedniego momentu na wymianę opon przyjmiemy wyłącznie temperaturę otoczenia, to optymalny, czy jak kto woli „asekuracyjny”, czas na przekładkę jest wtedy, gdy temperatura o dowolnej porze doby spada do 7 stopni Celsjusza. Absolutnie krytyczny moment następuje wtedy, gdy pojawiają się pierwsze przymrozki.

Zobacz wideo ekspertów


Z kolei przymrozki wiążą się nieodmiennie z solą, którą w razie ujemnej temperatury otoczenia połączonej z wysoką wilgotnością posypywane są drogi. Na ile kontakt kół letnich z solą drogową jest niewskazany (pomijając nawet przyczepność opon do nawierzchni), w znacznej mierze zależy od felg naszego auta. Jeśli latem jeździmy na drogich alufelgach, które mają prezentować się idealnie, a zimą na innych, mniej cennych obręczach, to w naszym interesie jest zmiana kół na zimowe na tyle wcześnie, by te letnie nie miały kontaktu z solą, błotem pośniegowym itp. Po co je niszczyć?Całe koła czy same opony?

Jeśli wymieniacie same opony i nie chcecie przy tym korzystać z warsztatów sezonowych, które nierzadko mają umiarkowane doświadczenie i często niekompletny sprzęt niezbędny do fachowej wymiany opon, to żeby uniknąć kolejek i stresu, powinniście pospieszyć się z rezerwacją wizyty. Gdy spadnie śnieg, tysiące spóźnialskich kierowców ustawią się w ogonku do warsztatów, a szansa na sprawną obsługę zmaleje do zera. Nie da się - z punktu widzenia oponiarzy - zmienić wszystkich opon jednego dnia czy choćby w ciągu jednego tygodnia. Jeżeli jednak mamy na wymianę całe koła i nie boimy się tego zrobić sami, możemy się wstrzymać z wymianą i po prostu obserwować pogodę. Gdy zacznie robić się zimno, zmienimy koła samodzielnie.Jeździsz lokalnie czy w dłuższe trasy?

Na przyspieszenie terminu wymiany opon powinien mieć wpływ również sposób eksploatacji samochodu: jeśli jeździmy w dalsze trasy, powinniśmy zrobić to szybciej, jeśli z auta korzystamy lokalnie i w razie problemów pogodowych możemy zrezygnować z jazdy, montaż opon zimowych można nieco przesunąć. Wydaje się, że koniec października, jeśli pogoda nas nie pogania, to dobry moment na wymianę opon: będziemy gotowi na listopadowe wyjazdy.

A co, jeśli będzie ciepło?Tak ciepło jak latem w listopadzie raczej nie będzie... Niemniej mogą się zdarzyć dni, gdy temperatura będzie się utrzymywać na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza, chwilami może nawet więcej. Nie szkodzi! Współczesne opony zimowe konstrukcyjnie są przystosowane do różnych warunków i nic im się nie stanie, jeśli przez chwilę pojeżdżą w warunkach mniej zimowych. Tak naprawdę to w zmiennych warunkach, jeśli mieszkamy w dużym mieście, będziemy z nich korzystać przez większość sezonu jesienno-zimowego, okazjonalnie tylko wykorzystamy ich właściwości zimowe. To właśnie dla tych momentów, gdy jazda na oponach letnich jest zdecydowanie niebezpieczna, zakładamy opony zimowe - wtedy nasz samochód gotów jest na każde warunki.

Wybierz najlepsze opony

AllSeasonContact™

Jedna opona, cztery pory roku

Dobra przyczepność na zaśnieżonych i mokrych nawierzchniach zimą

Skuteczne hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni latem

Najlepsza w swojej klasie pod względem oporów toczenia
...

Więcej

WinterContact™ TS 860

Maksymalne bezpieczeństwo w każdych warunkach zimowych dla samochodów klasy kompaktowej i średniej.

Technologia Cool Chili™ zapewnia najwyższą skuteczność hamowania w każdych zimowych warunkach

Liquid Layer Drainage™ skraca drogę hamowania na oszronionej i oblodzonej nawierzchni
...

WinterContact™ TS 860 S

Doskonałe zachowanie w zimie napędzane dzięki niemieckiej technologii

Doskonałe zachowanie na śniegu gwarantuje wyjątkową przyjemność z jazdy.

Najlepsza skuteczność hamowania dla maksymalnego bezpieczeństwa w zimie.

Doskonałe prowadzenie na suchej nawierzchni dla najwyższej precyzji kierowania.
...

Więcej

10 sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa

Ten sam samochód na przejechanie 100 km może potrzebować 6 albo 16 litrów paliwa.Wbrew pozorom...

Więcej

Zmiana opon: jak to zorganizować, by być zadowolonym

Zmiana opon: by być zadowolonym, chcielibyśmy to zrobić szybko.Chyba najważniejsze jest jednak,...

Więcej

Data produkcji opon: jakie to ma znaczenie?

Wielu kierowców przykłada nadmierną wagę do kodu na boku opon,który podaje (w przybliżeniu) datę...

Więcej

Ciśnienie w oponach: jak wpływa na osiągi samochodu?

Ciśnienie powietrza w oponach samochodu może być za wysokie,prawidłowe lub za niskie, przy czym...

Więcej

Zamienniki opon: jaki rozmiar będzie pasował, a jaki nie? Na co...

Kupując opony, odruchowo zwracamy uwagę na ich średnicę osadzenia pod kątem średnicy felgoraz na...

Więcej

Quiz: Jakim Kierowcą jesteś?

Sprawdź jakim kierowcą jesteś i rozwiń swoje umiejętności!Jak prowadzisz auto? Spokojnie, bo...

Więcej

Sportowe opony i felgi, czyli jak koła zmieniają osiągi samochodu

Sportowe opony i felgi nie tylko zmieniają wygląd samochodu,lecz także mają ogromny wpływ na...

Więcej

Bezpieczeństwo i komfort jazdy - czym wyróżniają się opony „złotego...

Poczucie bezpieczeństwa i panowanie nad sytuacją składają się na komfort jazdy.Jest jeszcze coś,...

Więcej